Alte medalii cucerite de luptătorii juniori hunedoreni la campionatul naţional

Revenind la competiţia de lupte libere care s-a desfăşurat la finalul săptămânii trecute în Sala sporturilor din municipiul Tulcea, întrecerile din cadrul Campionatului Naţional individual de lupte U 15 (tineri de 14-15 ani), la care au fost prezenţi circa 500 de participanţi, juniori de categoria a III-a, menţionăm şi rezultatele obţinute de către celelalte structuri sportive din judeţul nostru.

De la CSS Petroşani (antrenori Gheorghe Răducu şi Cristian Popa) au urcat pe podiumul de premiere la categoria 44 de kg Andrei Căldăraş şi Ioan Ienulescu, ambii medaliaţi cu bronz pentru clasarea pe locul trei iar la categoria 36 de kg, Andreea Chiriac a ocupat locul II şi a câştigat medalia de argint.
Secţia de la Inter Petrila (antrenor Lukacs Marian) a avut un medaliat cu bronz la categoria 68 de kg: Flavius Csaky, iar colegul său Casian Kovacs s-a clasat pe locul V la categoria 85 de kg.
CSS Hunedoara a avut o reprezentare excelentă şi trei dintre sportivii participanţi la competiţia de la Tulcea au urcat pe podiumul de premiere. Lucian Moldovan este noul campion naţional la categoria 85 de kg şi a câştigat binemeritat o medalie de aur, iar Mădălina Străulea (categoria 39 de kg) şi Alexia Huştiu (categoria 72 de kg) au cucerit medaliile de bronz. Alţi trei sportivi antrenaţi la Hunedoara de către Ioan Boca au fost aproape de podium – Emanuel Dumitrescu, Cristian Bolboaşă şi Sebastian Alexa clasându-se pe locul V.