Alexandru Bădeață, medaliat în Franța

11 x 1 badeata podium in franta

Înotătorul Alexandru Bădeaţă de la CSS Hunedoara a obţinut o medalie de aur şi una de argint la competiţia internaţională „Grand Prix Jean Boiteux”, desfăşurată la finalul săptămânii la Bordeaux, în Franţa. Sportivul antrenat de Anca Băjan a triumfat în proba de 400 metri mixt şi a ocupat locul doi în cursa de 200 de metri mixt.

Debut perfect

Alexandru Bădeaţă, cel mai talentat înotător al momentului de la clubul CSS Hunedoara, a fost pe val la prima competiţie a anului 2013. Ales de Federaţia Română de Nataţie în „echipa de trei” care a reprezentat România la „Grand Prix Jean Boiteux”, de la Bordeaux, Bădeaţă a confirmat aşteptările. Sportivul hunedorean care este beneficiar al unei burse olimpice a urcat pe podium în ambele probe în care este „puternic” şi s-a calificat în finalele altor două curse pe care le-a înotat pentru „încălzire”. Astfel, în cursa de 50 de metri spate, din prima zi a competiţiei, Alexandru Bădeaţă a ocupat locul cinci. Apoi, în finala probei de 50 de metri fluture, tot din prima zi, hunedoreanul a sosit pe locul opt, în condiţiile în care la start au fost şi înotători seniori. Sportivul antrenat de Anca Băjan a dat lovitura, sâmbătă, în a doua zi a întrecerii, când a câştigat cursa de 400 de metri mixt. Lider în preliminarii cu timpul de 4:43.73, Bădeaţă a accelerat în finală şi a triumfat cu un timp excelent de 4:35.18. Performanţa este cu cinci secunde mai bună decât precedentul său record personal şi este echivalentă cu un număr de 1196 puncte în tabela de punctaj internaţională. Hunedoreanul, care este născut în 1996, a fost urmat în clasament de stelistul Bogdan Fodor (născut în 1995) cu 4:36.39 şi de francezul Victor Philaire cu 4:44.49. A urmat, duminică, finala de 200 metri mixt în care Alexandru Bădeaţă a obţinut medalia de argint, cu timpul de 2:12.50, fiind devansat de colegul său, Bogdan Fodor care a încheiat cursa în 2:09.67. Amănunte în pagina sport de mâine.