Alergare nocturnă în condiţii vitrege

Peste 40 de competitori temerari au participat la ediţia a III-a a competiţiei de alergare montană nocturnă „Iorgovanu Night Run”, organizată de Clubul „Alpin Valea Jiului”, în Munţii Retezat, la finalul săptămânii. Întrecerea, unica din ţară care se derulează la ceas de noapte pe traseu montan, a debutat în apropiere de Uricani şi s-a desfăşurat  pe distanţa de 15 kilometri de traseu marcat cu bandă reflectorizantă, în Masivul Piule – Iorgovanu, din zona Retezatului Mic. Concurenţii s-au întrecut la trei categorii de vârstă (18-34 ani, 35-49 ani şi +50 ani), dar şi în funcţie de gen, masculin şi feminin. Sportivii de la San Montan Petroşani au reuşit să urce de două ori pe podium la categoria de peste 35 de ani, feminin, prin Daniela Vasiloancă, locul I şi Georgeta Manolache, locul al treilea. Rezultate bune a obţinut şi juniorul, de 16 ani,  Andrei Santa, care s-a clasat pe locul şase, dar şi Tekar Tănase, situat pe locul 8. „A fost o vreme potrivnică alergării, cu furtună şi vijelie, iar în aceste condiţii cel mai mare câştig a fost că  nici un sportiv nu s-a accidentat”, a declarat Erika Santa, preşedintele clubului San Montan.