Al cincilea eşec, primele griji

Handbalistele de la Cetate Deva au pierdut, scor 31-28 (18-10), meciul disputat sâmbătă, în deplasare, cu penultima clasată, CSM Bacău, şi au ajuns la cinci eşecuri consecutive în Liga Naţională. În urma acestei noi înfrângeri, formaţia deveană s-a afundat în subsolul clasamentului şi e obligată să ia în calcul serios lupta pentru evitarea retrogradării.

Şi-au pierdut liniştea

Obligată să câştige la Bacău, pentru a păstra o distanţă liniştitoare faţă de zona periculoasă a clasamentului, Cetate a suferit o înfrângere fără drept de apel. Cu un suflu proaspăt adus de noul tehnician Gabriel Armanu şi cu noua achiziţie Amelia Busuioceanu, echipa moldavă a făcut instrucţie cu Cetate şi şi-a trecut în cont a treia victorie de până acum. Astfel, diferenţa de trei puncte dintre formaţia deveană şi adversara din Bacău s-a redus la un singur punct, în loc să crească la cinci lungimi, aşa cum se preconiza, iar Cetate a fost prinsă în „dansul murdar” pentru evitarea retrogradării.

Golghetera anihilată, echipa inexistentă

Cheia partidei a fost anihilarea perfectă, cel puţin pe parcursul primei reprize, a golgheterei devene Carmen Cartaş, de către defensiva băcăuană. Meciul a început sub semnul echilibrului, iar Cetate Deva a ţinut aproape de adversare în primele 10 minute, scor 5-3. În continuare, Busuioceanu şi Cherecheş au făcut ce-au vrut cu defensiva deveană, marcând gol după gol, iar Sînmărtean a „închis” poarta băcăuană. Prin urmare, scorul a luat proporţii, ajungând la 16-7 în minutul 26 şi 18-10 la pauză. CSM Bacău a avut chiar şi 10 goluri avans (25-15, 29-19), după pauză, şi doar relaxarea din ultimele 10 minute a făcut ca diferenţa de scor din final să fie una decentă, 31-28. (C. Marinuţ)
CSM Bacău-Cetate Deva 31-28 (18-10)
CSM Bacău: Portari: Sîntmărtean, Croitoru; marcatoare: Cherecheş- 11, Busuioceanu – 5, Lazăr – 5, Simion – 5, Şhutska – 3, Toma – 1, Szabo – 1 Antrenori: Gabriel Armanu, Gabriela Manea.
Cetate: portari: Poenaru, Ghila; marcatoare: Cartaş- 13, Toth – 6, Şovar – 3, Bardac – 3, Chitacu – 2, Ghidoarcă – 1. Antrenor: Ion Mătăsaru