ACS Şirineasa a pierdut primele puncte pe teren propriu

Liderul seriei a IV-a din Liga a III-a a cedat primele puncte la Petroşani, remizând, scor 3-3, cu CSM Lugoj, în penultima etapă a turului. Trupa lui Dan Vasilică a condus cu 2-0, dar a plătit tribut unui final slab de meci în care a încasat trei goluri în decurs de nouă minute.

Manole, prima „dublă”
Fără punct pierdut pe teren propriu în acest sezon, ACS Şirineasa a început bine duelul cu CSM Lugoj şi a deschis scorul în minutul 17, prin Leonard Manole, cu un şut pe colţul scurt de la opt metri. Vezan putea face 2-0, dar voleul său a fost salvat de Păduraru iar în partea secundă, acelaşi Manole a ridicat scorul la 2-0 cu o lovitură de cap din careul mic după centrarea aceluiaşi Vezan.

„Bozi” şi Szekely au adus remiza pentru oaspeţi
Oaspeţii au revenit în joc graţie unui penalti scos şi transformat de Bozian, iar apoi Szekely a adus egalarea pentru trupa timişeană. Horumba a readus pe ACS Şirineasa în avantaj, cu un şut de la 16 metri, dar Lugojul a egalat din nou, dintr-un nou penalti, obţinut de Szekely şi transformat de Bozian. Astfel, gruparea din Petroşani a pierdut primele puncte pe teren propriu, dar a rămas lider cu nouă puncte avans faţă de CSM Lugoj şi CSU Craiova II. În acest meci, Dan Vasilică i-a folosit pe Mincă – Gruia, Lazăr, Ioniţă, Anghelina – Iordache (cpt.), Vezan (75, Popescu) – Horumba, Zaina, Manole (60, Lăzărescu) – Costea (43, Mărgărit).