ACS Şirineasa a început campionatul cu o victorie concludentă

Echipa „adoptată“ de municipiul Petroşani a debutat în campionatul Ligii a III-a, seria a IV-a, cu o victorie concludentă. Trupa patronată de Nicolae Sarcină a învins cu 3-0 pe AFC Hermanstadt II Sibiu, acelaşi scor ca şi în duelul de Cupa României cu Ştiinţa Turceni, cu aceiaşi marcatori.

Pîrvu, a doua „dublă” în patru zile
Entuziasmul a cuprins Valea Jiului la cinci ani de la ultimul meci de Liga a III-a găzduit de stadionul „Jiul” din Petroşani. Peste 1.500 de oameni au fost prezenţi la debutul lui ACS Şirineasa în noul sezon, gruparea vâlceană mutată din această vară în cel mai mare oraş din sudul judeţului Hunedoara. Trupa pregătită de Marin Tudorache, Gabriel Mangalagiu şi Damian Militaru nu a avut nici o problemă în faţa celor de la AFC Hermanstadt II Sibiu, „satelitul” grupării din Liga a II-a. Gazdele au deschis scorul în minutul 20, prin Florian Pîrvu (foto), acesta transformând o lovitură de pedeapsă. În partea secundă, acelaşi Pîrvu a mărit diferenţa, în minutul 65, realizând o nouă „dublă”, după cea de marţi din meciul de Cupa României, cu Ştiinţa Turceni. Ca să se păstreze similitudinea cu meciul de marţi, Leonard Manole şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, închizând tabela în minutul 72.

Au jucat în culorile Jiului
La final, toţi cei din anturajul echipei gazdă erau fericiţi. De altfel, ACS Şirineasa a jucat în culorile Jiului, tricouri negre şi şorturi albe, având pe spatele tricourilor inscripţionat numele echipei fanion a Văii Jiului. „Mulţumesc publicului din Petroşani pentru susţinere. Am fi putut câştiga la un scor mai mare, dar echipa s-a reunit într-un interval scurt şi e greu să punem la punct toate detaliile jocului. Am revenit în Valea Jiului după 20 de ani şi am regăsit aceeaşi atmosferă plăcută. Aici sunt buni cunoscători de fotbal”, a declarat Gabriel Mangalagiu, antrenorul echipei ACS Şirineasa, cel care în urmă cu două decenii a îmbrăcat tricoul Jiului Petroşani. În meciul de sâmbătă, ACS Şirineasa a început în formula Teodorescu – Vasile, Oiţă, Ioniţă (cpt.), Dragu – Iordache, Pârvu, Zaina – Cioiu, Anghelina, Manole. Au mai jucat: Vezan, Tigoianu, Covaci şi Cocină. În etapa viitoare, ACS Şirineasa va juca în deplasare, cu Naţional Sebiş, sperând să conteze şi pe Rusu şi Antohi, cei care nu au evoluat în prima etapă. (Ovidiu Mănăstire)