Cimporescu, în careul de aşi la Europene

Naţionala de minifotbal a României, cu portarul Marius Cimporescu, de la Avantaje Deva în lot, s-a calificat, ieri, în semifinalele Campionatului European, după ce a învins cu scorul de 2-1 (1-1) reprezentativa ţării gazdă, Republica Moldova. Golurile tricolorilor au fost marcate de Ovidiu Vâlceanu şi Adrian Călugăreanu, în timp ce pentru moldoveni, a înscris Oleg Şoimu. În semifinală, România a jucat, aseară, cu reprezentativa Cehiei, care a trecut în sferturi, cu 3-1, de Bulgaria. Cea de-a doua semifinală le-a avut ca protagoniste, tot aseară, pe Muntenegru (2-1 în sferturi cu Kazakhstan) şi Slovacia (5-3 în sferturi cu Croaţia). Partidele din cadrul Campionatului European de minifotbal s-au disputat la Chişinău.