Eşec pe mâna tinerilor

CFR Simeria a suferit prima înfrângere  în meciurile amicale de pregătire din această iarnă, fiind învinsă, sâmbătă, acasă, scor 0-1, de FC Cisnădie, ocupanta locului secund în C4. Golul sibienilor a fost marcat după pauză, când feroviarii aveau în teren o echipă formată preponderent din rezerve şi tineri.

Oboseală şi condiţii vitrege

Trupa antrenată de Marius Opric a picat primul test susţinut după cantonamentul efectuat la Moneasa. Feroviarii, ocupanţi ai locului trei în C5, la finalul turului, au fost învinşi, scor  0-1, de FC Cisnădie, formaţie cu pretenţii de promovare din seria C4. Unicul gol s-a marcat în minutul 48, pe fondul unei neatenţii a flancului stâng al defensivei simeriene, în timp ce feroviarii evoluau cu echipa secundă. Tehnicianul grupării hunedorene  pune eşecul pe seama oboselii şi a condiţiilor dificile de joc, terenul fiind îngheţat, iar vremea geroasă. “Echipa din prima repriză s-a mişcat bine şi a dat maximum posibil în condiţiile grele. S-a simţit oboseala acumulată în cantonament, unde am lucrat mult la partea fizică, iar terenul şi-a pus serios amprenta în mod negativ asupra jocului nostru. După pauză, echipa tinerilor  a jucat ceva mai ezitant şi a plătit unica eroare serioasă comisă”, a spus Opric. În prima repriză, CFR Simeria a jucat în următoarea formulă: Iancău – Vîrtan, Buta, Stroia, Ungureanu – Găceanu, Vişan, Pepenar, Făgărăşanu – Dăscălescu, Lintaru. După pauză, au intrat în teren toţi ceilalţi componenţi ai lotului, singurul absent fiind Dragotă, care a acuzat ceva dureri înainte de meci. În primele trei partide test, CFR Simeria obţinuse două victorii de 2-1 cu CS Vladimirescu (C5) şi Jiul Rovinari (C4) şi o remiză albă (0-0) cu FC Caransebeş (C5).
Gruparea feroviară va susţine următorul meci amical miercuri, în deplasare, cu colega de serie Autocatania Caransebeş, iar vineri va juca, tot în deplasare, cu Naţional Sebiş. (C. Marinuţ)