Actualitate

Un tânăr de 16 ani, fără permis, arestat după ce a furat o autoutilitară pe care a condus-o până în Hunedoara

Un tânăr de 16 ani, din comuna Boianu Mare, care ar fi sustras o autoutilitară şi ar fi condus-o, fără per­mis, până în judeţul Hune­doa­ra, a fost reţinut şi ulterior arestat pre­ventiv.

Până la Orăștie
Potrivit sursei citate, în urma ad­mi­nistrării probatoriului, poliţiştii Ser­vi­ciului de Investigaţii Criminale au dispus, sâmbătă, reţinerea tâ­nă­ru­lui bihorean, pentru 24 de ore, în Cen­trul de Reţinere şi Arestare Pre­ven­tivă al IPJ Bihor, cercetat pen­tru furt în scop de folosinţă şi con­ducerea unui vehicul fără per­mis de con­du­cere.
Din cercetările efectuate de po­li­ţiştii de la Investigaţii Criminale a re­zultat că, pe 16 ianuarie, în jurul orei 23:16, acesta ar fi sustras o au­toutilitară care fusese lăsată par­cată pe o stradă din municipiul Oradea, cu portierele închise şi ne­a­sigurate şi cu cheia în contact, cau­zând astfel un prejudiciu esti­mat la 60.000 de lei.
În urma investigaţiilor efectuate de poliţiştii SIC Bihor, s-a stabilit că tânărul ar fi condus autovehiculul până în municipiul Orăştie, judeţul Hunedoara, unde, pe baza co­o­pe­rării dintre poliţiştii din Bihor şi po­li­ţiştii de la Poliţia Municipiului Orăş­tie (IPJ Hunedoara), a fost depistat în trafic de poliţiştii de ordine pu­blică.

Prejudiciul a fost recuperat integral
Acelaşi tânăr a mai fost reţinut de poliţiştii Secţiei nr.2 de Poliţie Rurală Beiuş, cu o zi mai devreme, în 15 ianuarie, fiind cercetat într-un alt dosar penal, pentru comiterea unor fapte similare, respectiv pen­tru in­fracţiunile de furt în scop de folo­sinţă şi conducerea unui ve­hicul­ fără permis de conducere.
El a fost prezentat duminică Par­che­tului de pe lângă Judecătoria Oradea, iar procurorul s-a adresat Judecătoriei Oradea, cu propunere de arestare preventivă.
Judecătorul de drepturi şi li­ber­tăţi din cadrul Judecătoriei Oradea a admis propunerea procurorului şi a emis pe numele acestuia un man­dat de arestare preventivă pentru 30 de zile. (A.N.)

Comenteaza

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Descoperă mai multe la Stiri si informatii din judetul Hunedoara. Mesagerul Hunedorean

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura