Categories: Stiri

Trei medalii la culturism

Sportivii Octavian Mihăiţă şi Valentin Guţă, de la CS „BodyGym” Deva, au reuşit să urce pe podium la tradiţionalul concurs internaţional “Teodorescu Clasic”, desfăşurat la Lugoj, care a aliniat la start competitori din Italia, Serbia, Ungaria şi România. Mihăiţă a câştigat proba de +100 de kilograme, la seniori, şi a obţinut medalia de argint la „open”, fiind depăşit doar de un medaliat european şi mondial din echipa Ungariei, la o diferenţă minimă, de doar un punct. Valentin Guţă s-a clasat pe locul trei la „master”, la +90 kg, şi a obţinut un loc cinci în concursul „open” la secţiunea de vârstă (40 – 49 de ani). Participarea la concurs a culturiştilor deveni a fost posibilă şi datorită sprijinului financiar acordat de Doru Doda, un mare iubitor al acestui sport.