ComunitateFlash

Tot mai mulţi tineri, îmbolnăviţi de vremea rea

Cristina Ghenea

Vremea capricioasă face victime printre tinerii din judeţ. În ultima săptămână, s-au înregistrat peste 1.200 de noi infecţii respiratorii acute, iar în cele mai multe cazuri este vorba despre minori cu vârste cuprinse între 5 şi 14 ani. În plus, tot mai mulţi hunedoreni se îmbolnăvesc de rubeolă şi de rujeolă.
Potrivit reprezentanţilor Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Hunedoara, nu mai puţin de 1.235 de hunedoreni au ajuns la medic în ultima săptămână, cu infecţii respiratorii acute. În 462 dintre aceste cazuri, este vorba de pneumonie. „Cele mai multe au fost înregistrate în Valea Jiului. Este vorba de 650 de cazuri, din care 224 sunt pneumonii, în timp ce în Deva, s-au înregistrat 224 de infecţii respiratorii acute, iar în Hunedoara, 118. Cei mai afectaţi sunt copiii cu vârste cuprinse între 5 şi 14 ani“, a declarat medicul Cecilia Birău (foto), directorul adjunct al DSP Hunedoara.
De asemenea, în această perioadă, a crescut semnificativ şi numărul cazurilor de rubeolă şi rujeolă. Dacă în cursul lunii ianuarie, au fost înregistrate 122 de cazuri de rujeolă şi 29 de rubeolă, luna aceasta, au apărut deja 61 de noi cazuri de rujeolă şi 94 de rubeolă. „În această perioadă, există un risc mai mare de îmbolnăvire, inclusiv în ceea ce priveşte rubeola şi rujeola, pentru că oamenii îşi petrec mai mult timp în spaţii închise, dar nu au grijă să aerisească încăperile. Medicii de familie din judeţ au fost deja anunţaţi să supravegheze femeile gravide, deoarece rubeola poate provoca avort, dar să supravegheze şi colectivităţile de elevi care nu au făcut vaccinul ROR (n.r. Rujeolă – Oreion – Rubeolă)“, a mai precizat dr. Cecilia Birău.

Comenteaza

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Descoperă mai multe la Stiri si informatii din judetul Hunedoara. Mesagerul Hunedorean

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura