Actualitate

Protest spontan al minerilor de la exploatarea Lupeni

O parte dintre angajaţii Minei Lu­peni au protestat spontan în sub­te­ran, miercuri, timp de câteva ore, so­li­citând ca minerii care au contracte de muncă pe o perioadă determinată să fie încadraţi pe o durată ne­de­ter­minată în cadrul exploatării de căr­bune.

Încă patru luni
Protestul a fost detensionat, după câteva ore, de conducerile Com­ple­xului Energetic Valea Jiului şi Minei Lupeni, alături de reprezentanţii Sin­di­catului Muntele, în condiţiile în care persoanele angajate pe durată de­ter­minată vor putea semna prelungirea contractelor cu încă patru luni de zile, proces început din ziua precedentă.
„Contractele pe perioadă deter­mi­nată au fost prelungite, de marţi, cu patru luni. (…) Solicitările noastre şi discuţiile au fost ca să fie o trecere pe o perioadă nedeterminată a acestor angajaţi. Din păcate, aşa s-a hotărât. O parte dintre angajaţi semnează azi contractele (miercuri – n.r.) pentru că actele au venit destul de târziu. Eu le-am recomandat să semneze. Oamenii au spus că nu se vor opri aici”, a de­clarat preşedintele Sindicatului Mun­tele, Darius Câmpean.
Mina Lupeni este una dintre ex­ploa­tările de cărbune din cadrul Com­ple­xului Energetic Valea Jiului care ar urma să fie închisă în acest an, termen care este considerat nerealist de către Sindicatul Muntele. (E.P.)

Comenteaza

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Descoperă mai multe la Stiri si informatii din judetul Hunedoara. Mesagerul Hunedorean

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura