Categories: Sport

Medalii româneşti la Cupa Europei

Sportivii tricolorii au obţinut rezultate valoroase la „Cupa Europei” U21 la judo, competiţie desfăşurată sâmbătă şi duminică, în Sala Sporturilor din Deva. În prima zi a întrecerii, Larisa Florian a confirmat pronosticul preşedintelui FR Judo, Doru Sapta, şi a câştigat prima medalie de aur pentru România la categoria -52 kg. Ea a învins-o în ultimul act pe Anastasia Kovalenko din Rusia. La categoria 57 kg, Ştefania Dobre a câştigat medalia de argint, iar pe treapta a treia a podiumului a urcat o altă româncă, Patricia Petraş. În întrecerea masculină, România a obţinut două medalii, în prima zi de concurs: argint la categoria -73 kg prin Elmer Szocs şi bronz prin Florin Eduard Selea la categoria -55 kg. Prima zi de concurs a fost dominată de sportivii din Olanda, care au câştigat trei medalii de aur, pe prima treaptă a podiumului mai fiind prezenţi sportivii din Franţa, Moldova, Rusia şi Serbia. Rezultatele finale şi complete ale întrecerii de la Deva la care au participat 261 de judoka din 17 ţări, le vom prezenta în pagina sport de mâine.