Doar o „Geacă” nu ţine de cald

Tânărul Geacă, venit în probe de la Gaz Metan Craiova, a marcat unicul gol al FC Hunedoara în amicalul cu FC Cugir, însă trupa antrenată de Nelu Mitrică a pierdut cu 1-3, ajungând la al treilea eşec consecutiv în amicalele de pregătire.

Probleme de lot

Lidera Ligii a IV-a, FC Hunedoara, a rezistat doar o repriză în faţa ocupantei locului doi din eşalonul similar din judeţul Alba, FC Cugir, din cauza numeroaselor indisponibilităţi din cadrul lotului. Fără căpitanul Babarţi, plecat la muncă în Anglia, fără accidentaţii sau bolnavii Corobea, Samoilă, Herlaş şi Duţă şi cu Traşcău şi Varadi incomplet refăcuţi, FC Hunedoara a condus cu 1-0, dar a pierut cu 1-3 amicalul cu cugirenii. Trupa lui Mitrică, cu şase juniori în formula de start, a deschis scorul prin Geacă, însă FC Cugir a echilibrat jocul şi a egalat înainte de pauză, scor 1-1. În repriza secundă, când hunedorenii au rulat rezervele, FC Cugir a fost vioara întâi şi a înscris golurile victoriei, câştigând cu 3-1. Înfrângerea cu FC Cugir, este a treia pentru FC Hunedoara din tot atâtea amicale, după cele cu Retezatul Haţeg (2-3) şi CFR Simeria (0-4). „Nu ne-a interesat neapărat rezultatul, pentru că am avut mulţi accidentaţi şi terenul era greu. Totuşi, faptul că avem deja trei înfrângeri arată că avem nevoie de întăriri, aşa cum am spus încă de la reluarea pregătirilor. Ne dorim şi căutăm un atacant şi un mijlocaş ofensiv cu experienţă”, a spus Nelu Mitrică, antrenorul FC Hunedoara.