Actualitate

Deputatul PSD Natalia Intotero: Forța noastră, ca popor, stă în unitate și solidaritate

Celebrăm un moment esențial din istoria noastră – Unirea Principatelor Române din 1859, un reper esențial al istoriei noastre moderne.
„În această zi importantă am ales să cinstesc memoria fondatorilor Ro­mâ­niei moderne la Patriarhia Română. Pe cunoscutul Deal al Mitropoliei din Bu­curești, lângă Catedrala Patriarhală istorică se află locul fostei clădiri a Mitropoliei Țârii Românești unde s-au desfășurat lucrările Adunării elective din 1859, care a ales la 24 ianuarie pe Domnitorul Moldovei Alexandru Ioan Cuza și Domnitor al Țârii Românești, înfăptuind astfel Unirea celor două Principate Române.
E un moment potrivit să ne rea­min­tim că forța noastră stă în unitate și so­lidaritate și că, în urmă cu 167 de ani, liderii politici ai vremii au renunțat la orgolii pentru ca împreună să în­făptuiască Mica Unire, punând ast­fel interesul poporului pe pri­mul loc.
La mulţi ani, dragi români din lumea-ntreagă, de ziua Unirii Principatelor!”, a spus de­pu­tatul PSD
de Hunedoara, Natalia Intotero (foto), vice­pre­șe­dintele Ca­me­rei De­­pu­­­ta­ților. (A.N.)

Comenteaza

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Descoperă mai multe la Stiri si informatii din judetul Hunedoara. Mesagerul Hunedorean

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura