Crişcior: Se vrea autonomie energetică
Magdalena Șerban
Energia verde salvează bani de la bugetul primăriilor, dacă este folosită. Pe acest principiu prietenos și cu mediul, edilul-șef din Crișcior a luat măsuri. Aici e în pregătire implementarea unui demers investițional din bani obținuți de conducerea publică de la Ministerul Energiei.
Adio facturi cu sume colosale pentru curentul electric
„Asigurarea energiei din surse regenerabile pentru consumul propriu al clădirilor publice și a iluminatului public din comuna Crișcior este un proiect care ne va ajuta să facem economie la bugetul propriu și să profităm de puterea naturii și a soarelui. În baza investiției vom realiza montarea de sisteme de producere a energiei electrice din surse regenerabile de tip solar cu panouri fotovoltaice montate pe clădiri și pe teren pentru asigurarea consumului propriu a patru clădiri publice și pentru iluminatul public, cu o capacitate totală nou instalată de 114,24 kW”, a anunțat Ovidiu Ilie Furdui, primarul din Crișcior.
O șansă
Energia produsă din surse regenerabile a devenit o necesitate, iar fondurile puse la bătaie de Ministerul Energiei au trezit interesul primarilor din toată ţara, care s-au grăbit să scrie proiecte pentru a primi finanţarea necesară amenajării unor parcuri fotovoltaice care să-i scape de grija facturilor la electricitate. Astfel, Ministerul Energiei finanțează masiv parcuri fotovoltaice pentru primării și instituții publice, depășind 2 miliarde de lei investiți prin Fondul pentru Modernizare. Peste 100 de comunități locale beneficiază de aceste fonduri nerambursabile, parte din Programul-cheie 1, pentru a deveni consumatori activi, reducând astfel facturile la energie.

