Actualitate

CONSILIUL JUDEȚEAN HUNEDOARA A CONTESTAT HOTĂRÂREA DE GUVERN PRIN CARE DIRECȚIA SILVICĂ HUNEDOARA VA FI COORDONATĂ DE LA ALBA

Consiliul Județean Hunedoara a declanșat oficial demersurile pentru contestarea Hotărârii de Guvern prin care Direcția Silvică Hunedoara ar urma să fie coordonată de la Alba Iulia. Conducerea CJ acuză o decizie nejustificată și susține că indicatorii tehnici contrazic reorganizarea.

 

Instituția a depus, pe 26 martie 2026, o plângere prealabilă la Secretariatul General al Guvernului, solicitând anularea integrală a HG nr. 123/2026, care prevede reorganizarea Regiei Naționale a Pădurilor.

Președintele CJ Hunedoara, Laurențiu Nistor, spune că acesta este doar primul pas.

Comenteaza

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Descoperă mai multe la Stiri si informatii din judetul Hunedoara. Mesagerul Hunedorean

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura