Actualitate

Atenție! Au trimis mailuri în numele primarului din Deva. Ce cereau infractorii

Mai multe mesaje de email au fost trimise în numele primarului muni­ci­piului Deva, Lucian Rus. În mesajele respective, evident, se solicitau do­nații, transferuri de bani, vouchere ca­dou. Ieri, administrația locală a transmis ­o avertizare, astfel ca ni­meni să nu dea curs acestor solicitări făcute în numele edilului șef.
Primăria Municipiului Deva in­for­mează cetățenii că primarul muni­ci­piu­lui, Lucian Ioan Rus, nu are nici o legă­tură cu e-mailurile care circulă în aces­te zile și care sunt trimise în nu­mele său de pe adresa [email protected].

Nu furnizați date!
„Mesajele frauduloase solicită a­chi­ziționarea unor vouchere cadou și sunt concepute pentru a induce în eroare destinatarii. Subliniem faptul că dom­nul primar nu face astfel de solicitări, nu solicită achiziții, donații sau trans­feruri financiare prin e-mail și nu co­mu­nică cu cetățenii prin adrese de e-mail care nu aparțin instituției.
Rugăm cetățenii să nu dea curs acestor mesaje, să nu furnizeze date per­sonale sau financiare și să nu efec­tueze nici o tranzacție solicitată prin astfel de e-mailuri.
Primăria Municipiului Deva va de­ma­ra procedurile legale pentru formu­la­rea unei plângeri penale, va colabora cu au­to­ritățile competente pentru iden­­ti­fi­ca­rea persoanei/persoanelor responsabile.
Recomandăm cetățenilor să verifice cu atenție sursa mesajelor primite și să semnaleze orice tentativă de fraudă”, au anunțat, ieri, reoprezentanții Pri­mă­riei municipiului Deva. (A.N.)

Un comentariu la „Atenție! Au trimis mailuri în numele primarului din Deva. Ce cereau infractorii

Comenteaza

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Descoperă mai multe la Stiri si informatii din judetul Hunedoara. Mesagerul Hunedorean

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura