Actualitate

Aproape 2.000 de doze de vaccin contra HPV, la DSP Hunedoara

România este țara din Uniunea Euro­peană cu cea mai mare incidență și mortalitate cauzată de cancerul de col uterin, provocat în proporție de 99 la sută de infecția cu HPV.
Vaccinarea anti-HPV este cea mai bună metodă de prevenire a cancerului de col uterin, de aceea s-a extins categoria de vârstă astfel încât mai multe persoane care ar putea avea cele mai mari riscuri de infectare cu HPV să beneficieze de vaccin gratuit. În plus, pentru fetele de peste 14 ani este o ocazie să recupereze schema de vaccinare la care nu au avut acces la momentul potrivit, susțin specialiștii.
În județ, recent, au ajuns aproape 2.000 de doze de vaccin Gardosil, contra HPV. Potrivit Deliei Băda, directorul executiv al DSP Hunedoara, dozele respective ajung pentru a acoperi cererile depuse de medicii de familie și mai rămân pentru a rezolva viitoarele solicitări pe această temă. (A.N.)

Mesagerul Hunedorean

Recent Posts

BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI

Vorbesc gurile rele că un personaj din zo­na noastră l-a pus pe un amic să-i…

2 zile ago

Bulina albă

Ciprian Achim, primarul comunei Lelese Pentru că, deși modernizează satele din fonduri europene, luptă pentru…

2 zile ago

Bulina neagră

S.A., din municipiul Deva Pentru că a fost trimis în judecată pentru infracțiunea de omor…

2 zile ago

Parlamentarul hunedorean Tiberiu Claudiu Bârstan (AUR): aroganți, autosuficienți și perseverenți în nepăsare. Un Guvern fără direcție și fără plan de țară

Magdalena Șerban Deputatul AUR Tiberiu Claudiu Bârstan atrage atenția asupra a două aspecte esențiale, chiar…

2 zile ago

Uricani: la anul, va fi finalizat și pus în circuit noul Centru Comunitar Integrat realizat cu finanțare europeană

Magdalena Șerban Deși multe par doar promisiuni de campanie, nu toți edilii sunt la fel.…

2 zile ago

La Lelese, sărbătorile unesc și mai mult comunitatea

Magdalena Șerban În timp ce prin orașe, mall-urile au luat locul șezătorilor, iar de Crăciun,…

2 zile ago