Aurul urcă pe podium

Performera etapei în Liga a IV-a Hunedoara este Aurul Certej, una dintre cele trei echipe care a reuşit să câştige în deplasare. Formaţia antrenată de Elek Szemely s-a impus cu 3-1 pe terenul fostei ocupante a locului secund, CS Vulcan, şi a urcat pe locul trei al ierarhiei. „Aurarii” au punctat prin Gabi Constantin jr. în minutele 17 şi 78, Daniel Botezat (Aurul) a marcat un autogol şi a relansat meciul în minutul 82, dar tot el şi-a reparat greşeala şi a înscris golul de 3-1 în minutul 85. Hercules Lupeni continuă să fie revelaţia campionatului, urcând pe locul doi, după ce gruparea pregătită de Dan Voicu s-a impus cu scorul de 4-1 pe terenul formaţiei Aurul Brad, după un meci în care Andrei Moldovan a reuşit tripla. „Nu a fost deloc uşor. Gazdele au încercat să ne intimideze, dar noi ne-am făcut jocul şi am câştigat prin atitudine şi organizare”, a spus Voicu. O „renaştere” a reuşit şi CNS „Cetate” Deva, care a învins în deplasare cu 2-0 pe CSM Dacia Orăştie, după ce în runda precedentă pierdea acasă, scor 0-1, cu Gloria Geoagiu.