Șeful Poliției Lupeni – amendat pentru că n-ar fi dus la îndeplinire mandatele emise de instanță
Instanța i-a aplicat o amendă judiciară de 500 de lei, în primăvara acestui an, dar comandantul Poliției Lupeni a contestat-o și a cerut anularea ei.
Polițistul a arătat Tribunalului Hunedoara că a trimis documente doveditoare, că a pus în aplicare mandatele, dar, din alte cauze care nu-i pot fi imputate, acestea nu au ajuns la instanță. Judecătorul a constatat că nu există proba certă a neîndeplinirii obligației impuse, ba chiar pare că polițistul ar fi depus diligențele necesare pentru executarea mandatelor de aducere într-un termen rezonabil, iar aspectele de mai sus sunt de natură să înlăture existența unei rele-credințe. Instanța a admis ca întemeiată cererea de anulare a amenzii judiciare. (M. Gânju)

