Actualitate

Trăiește toată viața cu vina că și-a ucis fiica și soțul

De teamă că s-a înnorat afară și o să vină o furtună puternică, o hune­doreancă a aprins o lumânare pentru a se ruga ca gospodăria să-i fie ferită.
În casă, la demisol, unde locuia, se mai afla soțul ei, imobilizat la pat. După ce și-a spus rugăciunea, femeia a lăsat lumânarea aprinsă și s-a dus la poartă să vadă alaiul nunții unui vecin. În jumătatea de oră cât a lipsit, s-a produs dezastrul în urma căruia doi nevinovați au murit. După aproximativ 30 de minute, femeia a a constatat că a pornit un incendiu la demisolul imo­bilului. „Fiica ei a intrat în demisol cu intenţia de a-l scoate din incendiu pe tatăl ei imobilizat la pat, însă nu a re­u­șit acest lucru, ieșind afară cu hainele arse”, se reține din dosarul soluționat la Judecătoria Deva. Pompierii au stins incendiul, iar cele două victime au fost duse la spital în stare gravă, unde au de­cedat. Femeia în vârstă de 69 de ani a fost trimisă în judecată pentru uci­dere din culpă și distrugere din culpă și și-a recunoscut vina. Instanţa a condamnat-o la pedeapsa de 2 ani, 2 luni şi 20 de zile închisoare cu sus­pen­dare. (M.Gânju)

Comenteaza

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Descoperă mai multe la Stiri si informatii din judetul Hunedoara. Mesagerul Hunedorean

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura