ActualitateComunitate

Primarul Cristian Merișanu vrea ca și copilașii din Vulcan să aibă Crăciun. Bucuria sărbătorilor, furată

Magdalena Șerban

Primarul din Vulcan, Cristian Merișanu, adresează o scrisoare în primul rând de bun simț premierului României, Ilie Bolojan, explicând că lucrurile în țara noastră ar trebui să fie echitabile, iar furatul căciulii să nu devină sport național. Necazul e că dincolo de cifre și minusuri bugetare, suferă tocmai cei nevinovați: copiii. Ei nu ar trebui să simtă nedreptatea așa zișilor oameni mari, mai cu seamă că Moș Crăciun vine cu o tradiție pe care Guvernul o lasă la mâna banilor. Mai exact, a lipsei lor. Apoi, durerea admi­nis­trativă se acutizează când se intră în miezul lucurilor, tot asupra cetă­țenilor planând greul. Sunt cuvinte de­loc tăioase, ci realiste și menite să scut­ure factorul decizional.

SCRISOARE CĂTRE PRIMUL MINISTRU COPIII NOȘTRI NU SUNT DIFERIȚI DE CEI DIN MARILE ORAȘE
Domnule prim ministru Ilie Bolojan, mă adresez dumneavoastră în calitatea mea de primar al unei comunități mai mici, din Valea Jiului.
De ce credeți că e corect, ca pe noi să ne lăsați fără bani, să ne chinuim să luăm gunoiul de pe străzi, să ne gândim să stingem becurile mai repede pentru a nu plăti mult curent, să nu putem face nici micile reparații curente, (așa zisele cârpeli, pentru că atât ne permitem), să reducem din oamenii care muncesc pe salarii aproape minime?
Știți că nu avem bani pentru contri­buția noastră la salariile asistenților per­sonali ai persoanelor vulnerabile și cu multe probleme de sănătate?
Ne trimiteți pe la ușile oamenilor să colectăm taxe și impozite să putem supraviețui, în timp ce orașele mari nu știu pe ce să cheltuie banii!
Știți ca noi trebuie să oprim tele­gon­dola, bazinul de înot sau cinema­to­gra­ful, pentru ca refuzați să ne alocați bani din echilibrare la nivel național?
Am accesat proiecte europene de mi­lioane de euro, cu mare greutate. Nu avem bani nici să scriem documentații și de multe ori ne gândim cu teamă la con­tribuția noastră la aceste fonduri pentru a nu intra in faliment (pierdem bani eu­ro­peni). Avem credite pentru con­tribuții, doar să nu pierdem finan­țările!
A început împodobirea de sărbători a marilor orașe din țară, cu cheltuieli de milioane de lei.
Întrebarea mea este: de ce credeți dum­neavoastră că acei copii din ora­șele mari, sunt deosebiți de copiii din lo­calitățile mai mici?
De ce ne interziceți să mai aducem co­piilor o bucurie mică împodobind ora­șul sau organizând activități specifice, ca venirea moșului sau colinde?
Știți că noi cu câteva zeci de mi de lei organizam concerte de colinde, îl pri­meam pe Moș Crăciun în parc sau eve­nimente de caritate cu Crucea Roșie pentru copiii nevoiași?
Sunt orașe mari în care zilele orașului au costat în jur de 2,5 milioane de lei. Noi cu 100 de mi organizăm această săr­bă­toare și o parte din bani îi dăm ca premii copiilor olimpici, sportivi sau pen­sio­na­rilor.
Vrem să ne ținem ti­nerii acasă, să le oferim condiții corecte de trai, de dez­voltare personală. Noi, cei activi, mun­cim din greu și vrem minim de confort pentru ei și pentru pensionarii noștri.
Eu nu vreau să vă dați demisia. Eu vreau să vă interesați și de copiii din ora­șele mici, de oamenii care doar su­praviețuiesc, de pensionarii noștri, de pro­blemele comunitățile noastre și să ne dați și nouă o șansă de dezvoltare!

VĂ RUGĂM FACEȚI URGENT O RECTIFICARE BUGETARĂ, CARE PENTRU NOI ÎNSEAMNĂ SUPRAVIEȚUIRE, NU RISIPĂ!

P.S.: imaginile sunt din Craiova, unde a început împodobirea orașului.

Cristian Merișanu,
Primarul municipiului Vulcan

Comenteaza

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Descoperă mai multe la Stiri si informatii din judetul Hunedoara. Mesagerul Hunedorean

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura