Magdalena Șerban
Comunele mari implică și un efort administrativ mai susținut, pe timp geros. Venită cu nea multă și gheață, iarna aceasta a patinat prin toate zonele județului, așa că edilii au avut de furcă până peste cap cu deszăpezirea. La Criscior, nu a fost deloc simplu, însă principalul este că se circulă normal și lucrurile s-au fluidizat.
A fost greu la deal, dar și la vale
,,Avem contract cu firmă specializată în deszăpezire, dar am intervenit și noi cu utilajele de la primărie (buldoexcavator, tractor, lamă), comuna noastră fiind mare. Bineînțeles, nu am putut fi prezenți peste tot, deodată, dar am prioritizat arealele și am încercat să ținem pasul cu zăpada care nu se mai oprea.
Ne-au ajutat prieteni, voluntari, cetățeni ai comunei, cu toții am făcut front comun. Avem stoc de material antiderapant (nisip și sare) și împrăștiem, în continuare. Gheață încă se mai poate face,
temperaturile fiind cu minus. Ca sat, la Barza a fost extrem de greu, efectiv toată localitatea având nevoie de intervenții. E o iarnă cum nu am întâlnit de ani buni, cel puțin a fost, ca strat înalt de zăpadă. Suntem în gardă și în perioada ce vine. Au fost și blocaje, o zi-două, dar ne-am mobilizat cum am putut de bine. Acum, drumurile sunt circulabile, totul e fluidizat. Cu drumul județean nu au fost probleme, societatea desemnată de CJ Hunedoara ocupându-se de întreținere și deszăpezire. A fost și pană de curent 2-3 zile, la noi venind curentul de la Bucureșcii Bradului. Automat, dacă acolo sunt necazuri, și la noi se resimt. Pe două străzi, lumea a stat fără curent. Și acum sunt probleme la Valea Arsului, doar că se alimentează cu generatoare. Sperăm să vină cei de la Enel și să rezolve situația acolo. Populația nu prea deține generatoare. Noi avem la primărie, dar e doar pentru cazul de urgență, nu e de mare putere. Liceul a făcut pauză în 8 și 9 ianuarie, cursurile fiind suspendate din cauza condițiilor meteo. La ora actuală, transportul școlar și cel public se desfășoară fără opreliști. Din păcate, am fost și suntem nevoiți să adaptăm totul la ceea ce ne dictează vremea. Bine că nu e mai rău“, a detaliat Ovidiu Ilie Furdui (foto), edilul-şef al comunei Crişcior. Acesta a mai spus că lumea a conștientizat, în general, că e nevoie de înțelegere, lucru pentru care mulțumește cetățenilor. Totodată, mulțumiri adresează tuturor celor care au sărit să dea o mână de ajutor.

