UDMR lansează programul „Hunedoara 2020”

Sorina Popa

Europarlamentarul Iuliu Winkler (foto) a prezentat, ieri, într-o conferinţă de presă, un raport al activităţii desfăşurate în Parlamentul European, în sesiunea legislativă septembrie 2010 – iulie 2011.


Astfel, Winkler a afirmat că a propus, printre altele, pentru ca moneda euro să se întărească, o creştere a bugetului UE.„UE are un buget comun. Acest lucru e prevăzut pentru a putea susţine stabilitatea monedei euro. Am propus să se facă un transfer de resurse bugetare şi de competenţe”, a declarat Iuliu Winkler. Preşedintele UDMR Hunedoara susţine că în această toamnă, organizaţia pe care o conduce va lansa, în perspectiva alegerilor locale de anul viitor, programul intitulat „Hunedoara 2020“. Acesta va reprezenta viziunea Uniunii în ceea ce priveşte dezvoltarea judeţului Hunedoara în următorul deceniu. „Programul va fi formulat pe baza principiilor europene de dezvoltare. Vom arăta concret cum şi pe ce baze se vor dezvolta aceşti poli, cu proiecţii şi cu planuri concrete pentru fiecare, în parte”, a adăugat Winkler. Liderul UDMR Hunedoara a declarat că programul respectiv va sta la baza ofertei electorale cu care Uniunea se va prezenta în faţa alegătorilor din judeţ. Europarlamentarul a spus că UDMR va avea candidaţi, la alegerile de anul viitor, pentru preşedinţia CJ, dar şi la funcţia de primar în municipiile Deva, Hunedoara, Petroşani şi Lupeni. Pe de altă parte, la toamnă, demarează alegerile interne în organizaţiile locale ale UDMR, inclusiv pentru funcţia de preşedinte judeţean.

AddThis Website Tools
MesagerulHunedorean

Recent Posts

Bulina albăBulina albă

Bulina albă

Lucian Albu Weber, primarul comunei Hărău Pentru că are curaj să spună că oprirea proiectelor…

7 ore ago
Gura lumiiGura lumii

Gura lumii

Vorbesc gurile rele că niște angajați de la o direcție de primărie sunt așa de…

7 ore ago
Consiliul Judeţean anunţă anularea Festivalului Opera NightsConsiliul Judeţean anunţă anularea Festivalului Opera Nights

Consiliul Judeţean anunţă anularea Festivalului Opera Nights

Consiliul Judeţean (CJ) Hunedoara anunţă anularea ediţiei a XI-a a Festivalului Opera Nights, programat să…

7 ore ago
În afara orelor de program, dar mereu în slujba legii: un polițist aflat în timpul liber a ajutat la prinderea unui hoțÎn afara orelor de program, dar mereu în slujba legii: un polițist aflat în timpul liber a ajutat la prinderea unui hoț

În afara orelor de program, dar mereu în slujba legii: un polițist aflat în timpul liber a ajutat la prinderea unui hoț

Un tânăr în vârstă de 21 de ani, din municipiul Deva, a fost reținut de…

7 ore ago
Primarul Hunedoarei, Dan Bobouțanu: Stadionul din Hunedoara nu e un moft, ci o obligaţie morală a Guvernului României!Primarul Hunedoarei, Dan Bobouțanu: Stadionul din Hunedoara nu e un moft, ci o obligaţie morală a Guvernului României!

Primarul Hunedoarei, Dan Bobouțanu: Stadionul din Hunedoara nu e un moft, ci o obligaţie morală a Guvernului României!

MESAGERUL HUNEDOREAN a anunțat deja că noul stadion din municipiul Hunedoara nu se mai face,…

7 ore ago
Balşa se pregăteşte pentru apa de mâineBalşa se pregăteşte pentru apa de mâine

Balşa se pregăteşte pentru apa de mâine

Magdalena Șerban Apa va deveni monedă de schimb. În ultimii ani, vară de vară, multe…

7 ore ago