Categories: Gura lumii

Gura lumii 21.01.2015

Circulă vorba prin târg că la un local renumit dintr-o comună hunedoreană, cu veche tradiţie printre gurmanzi, lucrurile au cam început să scârţâie. Nici mâncarea nu mai este ca odinioară şi nici nu mai eşti primit cu braţele deschise ca şi până acum. Cică în ultima vreme, cei care se ocupă cu servirea clienţilor au noi obiceiuri, mai puţin sănătoase. Când ţi-e lumea mai dragă, pregătit fiind să duci lingura la gură şi să iei o porţie zdravănă din bucatele de pe masă, o mândră duduie face o mişcare nepotrivită şi pune mâna pe o mătură. Ca şi când nu s-ar mai fi făcut curăţenie în locul cu pricina de câteva luni bune, începe să măture tot ce îi stă în cale, fără să ţină cont de oamenii aşezaţi la masă. Într-adevăr, curăţenia într-un spaţiu public este regulă de bază, care trebuie respectată. Dar nici în aşa fel încât să fii nevoit să iei şi o gură de praf din cauza unei angajate pe care o ia valul şi îşi demonstrează talentele de mare gospodină în momente nepotrivite.

Vorbesc gurile rele că la un vestit centru comercial din municipiul reşedinţă de judeţ, unde găseşti de toate pentru casă, trebuie să fii foarte atent la ce cumperi. Deşi produsele de pe raft arată foarte bine şi sunt frumos ambalate, dacă te hotărăşti să le iei acasă, s-ar putea să ai parte de o surpriză. Aşa a păţit şi o femeie care a decis să facă câteva cumpărături din magazinul cu pricina. Pe principiul văzut, plăcut, luat, a pus în coş un cântar electric. Produsul şi-a făcut treaba până într-o zi când nu s-au stins toate luminiţele şi nu a mai putut fi pornit. La o analiză mai amănunţită a cântarului, femeia a observat că acesta avea urme vizibile de uzură. Mai precis, îi lipsea un şurub şi părea că a fost desfăcut cu un cuţit. Probabil a necesitat ceva reparaţii, nu putea fi pus la vânzare aşa. Şi totuşi a ajuns pe raft, chiar dacă cineva a desfăcut cutia înainte şi a încercat să rezolve problema, mai ceva ca la un magazin second-hand.

Mesagerul Hunedorean

Share
Published by
Mesagerul Hunedorean

Recent Posts

BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI

Povestesc gurile rele că un personaj din zo­na noastră a pățit exact ce a făcut…

12 ore ago

Bulina albă

Florin Maxim, antrenor Corvinul Hunedoara Pentru că formația pe care o coordonează s-a calificat în…

12 ore ago

Bulina neagră

V.F., din municipiul Petroșani Pentru că este implicat într-un dosar de loviri și violențe extrem…

12 ore ago

Percheziții domiciliare în patru localități din valea jiului, într-un dosar privind loviri sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice

Ieri dimineață, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale și cei ai mai multor subunități de poliție…

12 ore ago

Dobra petrece, de ziua ei

Magdalena Șerban Zilele comunei sunt evenimente sociale și culturale majore care adună membrii comunității la…

14 ore ago

Rezultatele analizelor de laborator se pot obține online sau offline la spitalul din Orăștie

Magdalena Șerban Digitalizarea reprezintă un pilon esențial al misiunii de a aduce actul medical mai…

14 ore ago