Categories: Comunitate

Cetăţenii Vulcanului participă la actualizarea Strategiei de Dezvoltare Locală 2014-2020

Atitudinea civică participativă face neîndoielnic parte din structura unei comunităţi ancorată în realitatea acestor timpuri.
Pornind de la acest principiu democratic şi urmând în totalitate respectarea procedurii de transpunere în practică a tuturor elementelor de dezvoltare locală cuprinse în Strategia de Dezvoltare, am invitat marţi, cetăţenii municipiului la dezbaterea publică legată de actualizarea acestui document strategic.
Acest demers de actualizare este armonizat periodic în contextul posibilităţilor de finanţare europeană. La această oră se poate vorbi despre accesarea de finanţări pe axele stabilite pentru intervalul 2014-2020.
Evenimentul s-a bucurat de participarea unui număr însemnat de cetăţeni, care după ce au audiat prezentarea rezumativă a strategiei, au venit cu propuneri care se vor regăsi în textul documentului strategiei, ce va fi supusă aprobării în Consiliul local.
Propunerile vizează în principal proiecte cu caracter turistic, sportiv, de promovare şi conservare a tradiţiilor şi produselor locale.
Concret, au fost propuse următoarele proiecte:
Realizarea unei instalaţii cu bandă pentru tractarea schiorilor juniori în zona de schi alpin din Pasul Vâlcan.
Tot pentru Pasul Vâlcan s-a propus realizarea unei instalaţii de sanie pentru sezonul de vară.
Pentru conservarea şi promovarea produselor locale a fost propusă realizarea unui centru unde momârlanii să poată să-şi comercializeze produsele.
Transformarea incintei gării într-un centru de informare şi de cultură tradiţională pentru elevi şi tineri.
Realizarea unui muzeu al mineritului şi a unui muzeu al tradiţiilor momârlăneşti.
Realizarea unei piste pentru biciclişti în zona Dincă.
Amenajarea unei tribune în incinta Sălii de Sport pentru organizarea de competiţii sportive adecvate.
Mulţumesc tuturor pentru participare! Este îmbucurător faptul că atitudinea civică, participativă la procesul de dezvoltare şi modernizare a comunităţii noastre, se cristalizează din ce în ce mai bine.
Gheorghe Ile, primarul municipiului Vulcan

Mesagerul Hunedorean

Recent Posts

❗️NOU❗️Visit Geoagiu este acum disponibilă GRATUIT în App Store și Google Play!

Am creat această aplicație pentru a aduce mai aproape de turiști tot ceea ce oferă…

20 de ore ago

BĂRBAT REȚINUT DE POLIȚIȘTI, BĂNUIT DE ÎNCĂLCAREA ORDINULUI DE PROTECȚIE

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Orăștie au dispus măsura reținerii, pentru 24 de ore, față…

2 zile ago

Regiunea Vest intră într-o nouă etapă de dezvoltare.

Consiliul pentru Dezvoltare Regională Vest, reunit astăzi în ședință în județul Caraș-Severin, a stabilit direcțiile…

3 zile ago

BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI

nVorbesc gurile rele că o duduie, mare ama­toare de afaceri cu sta­tul, că altele nu…

3 zile ago

Bulina albă

Ancuța Suciu, primarul comunei Bucureșci Pentru că atrage fonduri și implementează proiecte care să dezvolte…

3 zile ago

Bulina neagră

I.T., din municipiul Brad Pentru că a fost trimis în judecată pentru amenințare și lovire.…

3 zile ago