Categories: Sport

Cartaş a marcat la Mondiale

Handbalista Carmen Cartaş (foto), de la Cetate Deva, a înscris primul său gol la un Campionat Mondial în partida dintre România şi Cuba, de la turneul final din Brazilia, câştigată de tricolore cu scorul de 33-27 (20-14). Golghetera echipei devene a intrat pe teren în minutul 25 al primei reprize, la scorul de 16-12 pentru România, şi a jucat până în minutul 30, când a şi stabilit scorul la pauză (20-14) cu o aruncare de la şold. Marcatoarele României în partida împotriva Cubei au fost: Vărzaru 5, Farcău 5, Chirilă 5, Băbeanu 5, Elisei 3, Chintoan 2, Fiera 2, Curea 2, Tivadar 2, Amariei 1 şi Cartaş 1.