Categories: Sport

Au învins o echipă din „careul de aşi”

Handbalistele de la CSM Cetate Deva au revenit pe linia de plutire a performanţei, după ce au trecut cu 25-23 (14-10), de Dunărea Brăila, echipă aflată pe locul patru în clasamentul Ligii Naţionale.

Două vedete, două accidentate, dar victorie
Trupa pregătită de Gligore Czari începe să arate a echipă competitivă. Cu golghetera Carmen Cartaş (foto), autoare a 10 goluri, şi cu portarul Adrijana Miskovic, care a avut 17 intervenţii salvatoare, Cetate a etalat un handbal de calitate şi a învins o echipă de top. Succesul cu 25-23 (14-10) în faţa celor de la HC Dunărea Brăila, echipă cu prezenţe constante în cupele europene în ultimii ani, a fost însă şi scump plătit de accidentările suferite de Cristina Malac şi Claudia Din-Mojoiu. Cu excepţia primelor minute, Cetate a avut în permanenţă minimum două goluri avantaj pe tabelă, victoria nefiind nici un moment în pericol. Devencele au avut şi perioade de joc excelente, când au reuşit să se desprindă chiar şi la şase goluri diferenţă: scor 14-8 (minutul 26) şi 20-14 (minutul 44). Cetate Deva a înregistrat astfel al doilea succes al sezonului şi cu şapte puncte se clasează pe locul 10 în Liga Naţională. În etapa viitoare, programată joi, Cetate Deva va evolua în deplasare cu HC Zalău. Pentru Cetate au punctat Cartaş – 10 goluri, Simion – 5, Petrinja – 4, Krnic – 3, Şovar – 2 şi Malac – 1, în vreme ce pentru Dunărea Brăila au marcat Czeczi şi Perianu – ambele câte şase goluri – Moldovan 4, Horjea 3, Irimia 2, C. Gheorghe 2.