Categories: Gura lumii

Gura lumii 9.07.2015

Păţania unui cetăţean care a apelat la o firmă de curierat rapid este de-a dreptul emblematică pentru felul în care unele firme de specialitate ştiu să-şi servească clienţii. Nerăbdător să intre în posesia unor lucruri de care avea mare nevoie, insul nostru a comandat coletul, încredinţându-l unei firme de transport care s-a lăudat că i-l va aduce drept la uşă, în cel mai scurt timp posibil. Între timp, curierii l-au anunţat să sune la un număr de telefon, pentru a afla informaţii suplimentare. Aşa se face că omul nostru a pus mâna pe telefon şi a sunat…. de mai multe ori, doar că de la celălalt capăt al firului nu i-a răspuns nimeni. Ca să afle după două zile, tot de la ei, de la curieri, că numărul nu mai este valid, iar coletul încă nu ajunsese nici măcar la punctul teritorial al firmei, care are drept siglă un om alergând. Concluzia nu poate fi decât: aşa se întâmplă în situaţiile în care nu ştie stânga ce face dreapta, iar despre rapiditate, ce să mai vorbim.

Conştiinţa politicienilor nu face nici cât o ceapă degerată, iar atunci când sunt momiţi cu tot felul de plăceri trupeşti, nimic nu mai contează pentru ei. Spun gurile rele că un individ „interesat” de viitorul cetăţenilor, dar mai mult de cel mai important post din administraţie, şi-a aranjat traseul astfel încât peste un an de zile să ajungă în fruntea judeţului. În acest scop i-a oferit celui care are acces la uşile mai marilor partidului o vacanţă într-o arie protejată din vecinătatea Mării Negre. Iar de acolo şi până la a influenţa o decizie politică nu a fost decât un pas. Odată ce promisiunea a fost cumpărată, insul nostru a apăsat pedala pentru ca rocada să fie făcută, lucru care crede el că-i va înlesni accederea pe funcţie. Asta, deşi ambiţiosul cu funcţie de vice în alt judeţ este prieten cu cel a cărui decapitare a dorit-o şi care s-a petrecut cu atâta uşurinţă şi fără urme de scrupule.

Mesagerul Hunedorean

Share
Published by
Mesagerul Hunedorean

Recent Posts

Turiști sancționați pentru deplasare ilegală cu ATV-uri în zona montană

La data de 01.05.2026, jandarmii montani din cadrul Postului de Jandarmi Montan Vața de Jos…

o oră ago

POLIȚIȘTII INTERVIN FERM PENTRU COMBATEREA VIOLENȚEI DOMESTICE ȘI PROTEJAREA VICTIMELOR

Bărbat reținut pentru încălcarea ordinului de protecție și amenințare, la Petrila   La data de…

15 ore ago

Un bărbat de 62 de ani a fost reținut pentru 24 de ore, fiind cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de viol, în urma cazului semnalat ieri, la Hațeg.

Reamintim că polițiștii au intervenit prompt după sesizarea privind dispariția unei tinere de 27 de…

2 zile ago

De 1 mai, „fântâna muzicală” de la Hunedoara îşi reia programul.

Programul cu jocuri de lumini şi sunet se va derula vinerea, sâmbăta şi duminica, de…

2 zile ago