Categories: Gura lumii

Gura lumii 23.11.2016

Se poate spune că administratorii unui centru comercial din municipiul cu cetate au fost cel puţin neinspiraţi atunci când au decis să închirieze spaţiile care se învecinează cu WC-urile. Nu faptul că au vrut să valorifice acele încăperi este blamabil. Problema este că au autorizat o anumită activitate în acel loc, una cu miros puternic de langoşi şi plăcinte. Clienţilor nu le-a venit să creadă atunci când i-au văzut pe bucătarii de la plăcintărie amestecând zeloşi în aluat, fără să fie deranjaţi de „aroma” persistentă care venea din spaţiile dotate cu „tronuri“. Nu doar mirosul urât i-a deranjat pe oamenii noştri, ci ideea în sine de a cumpăra plăcinte de lângă toaleta publică. Aşa că au renunţat la a mai cumpăra plăcinte, lăsându-i pe alţii să-şi rişte simţurile olfactive la apropierea de chioşcul cu copturi.

Spun gurile rele că asupra unui om de bună credinţă dintr-o comună din judeţ s-au abătut necazurile după ce „copoii” l-au mirosit că ar avea ceva bănuţi. Şi, ce-i drept, omul nostru a avut nişte economii ce ajungeau la o jumătate de milion de euro, adunaţi după mulţi ani de muncă în străinătate. Bani pe care i-a băgat într-o pensiune, hotărât să contribuie la dezvoltarea economică a judeţului. Doar că, degeaba omul nostru îşi doreşte să prospere la el acasă, dacă unora nu le pasă de planurile lui. Lucru pe care l-a aflat atunci când s-a trezit cu tot felul de controale pe cap din partea autorităţilor. Vreo şapte la număr, toate venite în aceeaşi lună. Atât de multe, încât omul nostru a fost tare dezamăgit, încât s-a hotărât să pună lacătul pe pensiune şi să plece înapoi prin ţări străine. Iar, cârcotaşii spun că amenzile au curs, pentru că nu i-a „uns” cum trebuie pe cei care i le-au aplicat.

Mesagerul Hunedorean

View Comments

  • Si pe mine m-au intrebat : DAI 5 MILIOANE [lei vechi] FARA SA CONTROLAM NIMIC SAU NE APUCAM DE VERIFICARI SI LA URMA DAI PENTRU CE IESE ?

Share
Published by
Mesagerul Hunedorean

Recent Posts

De ce livrarea maritimă este cea mai favorabilă metodă pentru expedierea mărfurilor din China  …

3 ore ago

BĂRBAT REȚINUT PENTRU 24 DE ORE, BĂNUIT DE LOVIRE SAU ALTE VIOLENȚE

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Hațeg au reținut, pentru 24 de ore, un…

3 ore ago

BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI

Vestul s-a cam rupt de est? Cârcotașii avi­zați din regiunea cu lăm­pașe spun cu tărie…

23 de ore ago

Bulina albă

Eugen Stăncioiu din Petroșani, DJ ARRoW sau „Săgeată”, așa cum este el cunoscut acasă, la…

23 de ore ago

Bulina neagră

Anton V., din Vulcan Pentru că a fost trimis în judecată pentru tâlhărie calificată.

23 de ore ago

CEO-ul BCR, Sergiu Manea: Nu este vorba despre repornirea combinatelor siderurgice istorice, ci despre reconstrucție unor capacități strategice

CEO-ul BCR Sergiu Manea a vizitat com­binatele siderurgice de la Hunedoara și Oțelu Roșu controlate…

23 de ore ago