Categories: Sport

Gimnastica rãmâne o „afacere deveanã”

Gimnastele clubului „Cetate” Deva s-au dovedit a fi cele mai bune din ţară şi la ediţia 2013 a Campionatelor Naţionale pe echipe, desfăşurate la finalul săptămânii, la Oneşti. Astfel, gimnastele „şcolii campioanelor” au cucerit ambele medalii de aur puse în joc la echipe şi s-au clasat pe primul loc la trei dintre cele patru categorii de vârstă în concursul individual.
Cele mai bune echipe din ţară
Într-un context de minimă concurenţă la nivel de cluburi şi cu avantajul că în majoritate sunt componente ale loturilor naţionale, gimnastele de la Deva au dominat concursurile pe echipe la ambele categorii de vârstă de la Campionatele Naţionale. La junioare II (născute 1999-2000), echipa CNS CSS „Cetate” Deva, formată din Andreea Iridon, Mădălina Blendea, Laura Jurca şi Asiana Peng, a acumulat 170.475 puncte şi a câştigat detaşat confruntarea cu CSS 1 Constanţa. Clubul de la malul mării a aliniat la start două formaţii, dar ele s-au situat pe locurile doi şi trei, cu 156.700, respectiv 149.500 puncte. Tot pe trei, la egalitate cu una dintre echipele din Constanţa, s-a situat şi echipa de la CSS Sibiu. Şi în confruntarea echipelor de la categoria junioare III nivel 4 (născute 2001), CNS Cetate Deva, în componenţa Olivia Câmpian, Carmen Ghiciuc, Ioana Crişan, Denisa Flora şi Alisia Botnaru, a terminat pe primul loc, cu 212.775 puncte, înaintea Farului Constanţa (211.938 puncte) şi a CSM Oneşti (206.500 puncte). La junioare III nivel III (născute 2002) şi junioare I (născute 1998), competiţia pe echipe a fost anulată, clubul devean fiind singurul care ar fi avut echipă.
În top şi la individual
Deşi oficial a fost un concurs pe echipe, organizatorii au stabilit şi clasamente la individual compus, pentru a avea o imagine şi din acest punct de vedere asupra potenţialului sportivelor. Întrecerile junioarelor I, cu 10 sportive la start, le-au adus în prim-plan pe fetele de la „Cetate”, cele patru concurente de la Deva fiind între primele cinci clasate. Lideră a fost Ana-Maria Ocolişan, cu 56.475 (14.325-sărituri/13.075-paralele/14.600-bârnă/14.475-sol), pe locul al 3-lea s-a situat Ioana Nicoară, cu 52.650 (12.350/12.950/13.550/13.800), între ele fiind Diana Teodoru (SC Bacău), cu 54.375. Pe locurile patru şi cinci s-au clasat Miriam Aribăşoiu şi Vasilica Filipescu.
La junioare II, cu 24 de sportive la start, reprezentantele clubului de la Deva au ocupat întreg podiumul şi şase dintre primele 10 locuri. Primele în top au fost Andreea Iridon – 58.550 (13.300 / 14.750 / 15.975 / 14.525), Mădălina Blendea – 55.775 (13.575 / 14.100 / 15.250 / 12.850) şi Laura Jurcă – 56.150 (14.050 / 14.000 / 14.400 / 13.700). Asiana Peng a ocupat locul opt, Emanuela Pârva a fost pe şapte, iar Adela Florea pe nouă. La categoria junioare III, gimnastele de la Deva au avut o concurenţă mai puternică. Astfel, la junioare III – nivel 4, s-au reunit la start 30 de concurente, iar victoria a revenit Oliviei Câmpian (CNS Cetate Deva), cu 55.838 (13.588 / 13.425 / 14.200 / 14.625). Ea a depăşit-o pe Georgiana Juravle (Farul) 52.288, în vreme ce celelalte sportive de la clubul devean au ocupat locurile 6 – Carmen Ghiciuc, 8- Ioana Crişan, 16 – Alisia Botnaru şi 17 – Denisa Florea. La junioare III nivel 3, unde au concurat 34 de sportive, Denisa Golgotă s-a situat pe locul trei, iar Georgiana Vieru a fost a şasea, primele fiind micile gimnaste de la CSM Oneşti, Laura Iacob şi Daniela Dumitraşcu. Competiţia a fost găzduită de Sala Polivalentă „Nadia Comăneci” din Oneşti şi a aliniat la start gimnaste de la cluburi din Deva, Constanţa, Sibiu, Oneşti, Bucureşti, Focşani, Bacău, Timişoara, Bârlad, Arad, Galaţi şi Buzău.
Viitor nesigur
Dincolo de bucuria triumfului devean, concursul aduce şi mari semne de îngrijorare, întrucât s-a văzut că doar centrele din Deva şi Constanţa pun umărul serios la viitorul gimnasticii feminine româneşti. CNS CSS „Cetate” Deva a fost singurul club din ţară care a putut prezenta echipe complete la toate categoriile de vârstă, în vreme ce Farul Constanţa şi CSS 1 Constanţa au avut echipe la câte două categorii. La echipe au mai „existat” doar cluburile CSM Oneşti, CSS Sibiu, Steaua şi CSS Focşani, care au avut formaţii la categoria începătoarelor (junioare III, nivel III sau nivel IV). Cele mai multe cluburi au avut doar câte una-două gimnaste care au concurat la individual compus, la diverse categorii de vârstă. Criza de cluburi care să producă gimnaste de top s-a văzut cel mai acut la categoria junioarelor I, unde concursul pe echipe s-a anulat, deoarece doar Cetate Deva ar fi avut echipă.