Categories: Sport

Gimnastele românce au cucerit bronzul european de junioare

Ovidiu Mănăstire

Echipa României de junioare s-a clasat pe locul 3 la Campionatul European de la Berna, cucerind prima medalie a delegaţiei tricolore. Formată în totalitate din gimnaste de la CNS Cetate Deva, sportivele antrenate de Nicolae Forminte, Florin Cotuţiu şi Liliana Cosma au fost devansate de echipele Rusiei şi a Marii Britanii.

Bine la trei aparate…
Din cele patru aparate, echipa României a fost cea mai bună la sărituri, unde a acumulat un punctaj de 43.415, realizat de Denisa Golgotă (14.933), Olivia Câmpian (foto) (14.566), Carmen Ghiciuc (13.916) şi Ioana Crişan (13.833). Gimnastele tricolore s-au clasat pe locul 2 la sol, cu un punctaj de 40.499, fiind devansate de Rusia, care a făcut un punctaj de 41.299. La sol au punctat pentru România, Olivia Câmpian (13.633), Ioana Crişan (13.433), Denisa Golgotă (13.433) şi Carmen Ghiciuc (13.366). Destul de bine au evoluat sportivele devence la bârnă, ocupând locul 3, cu 40.932 puncte, în spatele Rusiei (42.715) şi a Marii Britanii (41.416). Pe puntea suspinelor au evoluat pentru România, Ioana Crişan (14.133), Carmen Ghiciuc (13.566), Alisa Botnaru (13.233) şi Olivia Câmpian (12.400).

…dezastruos la paralele
Din păcate, paralele au fost cele care au tras echipa României în joc, dovedindu-se încă o dată că la acest aparat gimnastica românească suferă. Astfel, elevele lui Nicolae Forminte au realizat un punctaj de 38.832, abia al optulea la acest aparat. El a fost reuşit de Ioana Crişan (12.966), Carmen Ghiciuc (12.966), Olivia Câmpian (12.900) şi Alisa Botnaru (11.600). Astfel, cu un total de 163.678, România a fost devansată de Rusia (168.179) şi Marea Britanie (163.912).

Prezenţe şi în finalele individuale
Concursul pe echipe a fost şi criteriul de calificare în finala de la individual compus şi în finalele pe aparate. Astfel, la individual compus, România va fi reprezentată de Ioana Crişan, care a obţinut al cincilea punctaj total, 54.635 şi de Carmen Ghiciuc, clasată pe locul 9, cu 53.814 puncte. În finalele pe aparate vor fi prezente Denisa Golgotă şi Olivia Câmpian, la sărituri şi sol, şi Ioana Crişan, la bârnă. Finala de la individual compus va avea loc azi iar finalele pe aparate se vor desfăşura duminică. Echipa de senioare a intrat în concurs ieri, când au avut loc calificările pe echipe iar finala este programată sâmbătă. Duminică, senioarele vor lupta pentru medaliile puse în joc în finalele pe aparate.