Categories: Actualitate

A băut bine, iar apoi a sunat la 112

Femeia din Brad era băută și a sunat repetat la numărul unic de urgență invocând tot felul de situații nereale. Ba că este sechestrată de către soț, bătută ori că îi este teamă că ar putea fi agresată de consort.
Nu a fost suficient și s-a pus pe înjurat dispecerul de la 112, dar și echipajul de poliție ajuns la solicitare. Prin urmare, agenții Poliției Brad au amendat-o pe individă cu 1.000 de lei pentru că a invocat o urgență care nu s-a confirmat. Femeia amendată s-a adresat instanței de judecată și a cerut să-i fie anulată sancțiunea. Le-a spus magistraților că s-a certat cu soţul ei, iar acesta fiind o fire mai nervoasă a vrut să o lovească, iar ea de teamă a apelat serviciul 112, întru­cât acesta devenise agresiv și verbal și fizic. Judecătoria Brad a analizat cererea și a luat în calcul că femeia este la prima abatere de acest gen. Instanța a dispus ca procesul verbal să fie menținut, însă sancțiunea de 1.000 de lei să fie înlocuită cu un aver­tisment. (M. Gânju).

Mesagerul Hunedorean

Recent Posts

INTERVENȚIE A POLIȚIȘTILOR DIN HUNEDOARA ÎNTR-UN CAZ DE VIOLENȚĂ DOMESTICĂ

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Hunedoara au intervenit prompt, în seara zilei de 27 martie…

o oră ago

ACȚIUNI AMPLE ALE POLIȚIȘTILOR HUNEDORENI PENTRU MENȚINEREA ORDINII ȘI SIGURANȚEI PUBLICE

Polițiștii din județul Hunedoara au desfășurat, în data de 27 martie 2026 și în noaptea…

o oră ago

Un bărbat de 49 de ani a fost grav rănit în urma unui accident rutier care s-a produs, în această seară, în orașul Petrila, pe strada Cimpa

În evenimentul rutier a fost implicat un singur autoturism. Echipajele de salvatori de la Detașamentul…

15 ore ago

CONSILIUL JUDEȚEAN HUNEDOARA A CONTESTAT HOTĂRÂREA DE GUVERN PRIN CARE DIRECȚIA SILVICĂ HUNEDOARA VA FI COORDONATĂ DE LA ALBA

Consiliul Județean Hunedoara a declanșat oficial demersurile pentru contestarea Hotărârii de Guvern prin care Direcția…

15 ore ago

O clipă de teribilism. Un risc imens. O viață care se poate termina.

Depășirile periculoase nu sunt doar „manevre riscante” — sunt decizii care pot aduce tragedii. În…

16 ore ago

ANGAJAT DIN ORĂȘTIE, REȚINUT DE POLIȚIȘTI DUPĂ CE AR FI SUSTRAS COMPONENTE ELECTRONICE DINTR-O FABRICĂ

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Hunedoara – Serviciul de Investigații Criminale au fost…

19 ore ago