West Deva a remizat cu o fostă echipă de Liga I

Reprezentanta judeţului în Liga a II-a de futsal, West Deva, a remizat, scor 5-5, în ultima partidă oficială din acest an, în care a întâlnit pe KSE Tg. Secuiesc, grupare ce a evoluat ani buni pe prima scenă. Devenii au condus la pauză şi au revenit în finalul meciului, recuperând un deficit de două goluri.

Jocul fără portar a dat roade în final
West Deva a încheiat anul 2017 cu un rezultat de egalitate, scor 5-5, la fel ca şi în precedenta partidă jucată pe teren propriu, cu Kereszthegy Remetea. De data aceasta, adversara trupei pregătite de Petre Voica a fost fosta echipă de Liga I, KSE Tg. Secuiesc. La finalul primei reprize jucate în Sala Sporturilor din Deva, West conducea cu 2-1 însă, în partea secundă, oaspeţii au revenit şi au întors rezultatul, conducând cu 5-3. La acest scor, cu două minute înaintea finalului, devenii au adoptat jocul fără portar şi acesta a dat roade, West reuşind să egaleze iar partida s-a încheiat 5-5. Pentru gazde au marcat Ciobanu (foto la minge), Florea, Siklodi, Moldovan şi Voica. La finalul turului de campionat, West Deva se clasează pe locul 6, cu 17 puncte acumulate şi va juca următoarea partidă în 28 ianuarie, când o va întâlni pe Clujana Cluj, liderul clasamentului, tot pe teren propriu. (Ovidiu Mănăstire)