Actualitate

Vrei să fii voluntar în armată? Pleci acasă cu 6.000 de euro

Ministrul Apărării, Ionuţ Moşteanu a anunţat ier că în şedinţa de guvern a fost aprobat proiectul de lege privind pre­gă­tirea populaţiei pentru apărare care intro­duce conceptul de militar voluntar în ter­men. Potrivit ministrului, tinerii între 18 şi 35 de ani vor face un stagiu militar volun­tar, şi se vor familiariza cu Armata, se vor pregăti cu armamentul Armatei Ro­mâne şi vor rămâne în rezerva opera­ţională a Ar­matei, aceştia urmând să primească după stagiul de 4 luni de zile 3 salarii medii. Ministrul a mai spus că 350.000 de soldaţi trec din rezervă în retragere şi este nevoie să întinerim rezerva Armatei.

Patru luni de pregătire
„Am aprobat în şedinţa de guvern cele două proiecte care au reluat parcursul de avizare interministerial odată cu schim­barea guvernului. Sunt nişte proiecte de care se vorbeşte mai bine de doi ani de zile, nişte proiecte la care s-a lucrat mult între instituţiile care au responsabilităţi în area apărării naţionale, în sistemul naţional de siguranţă şi în sistemul naţional de apărare”, a anunţat ministrul Apărării, Ionuţ Moş­teanu, după şedinţa de Guvern.
Ionuţ Moşteanu a arătat că în acest an vor trece în retragere peste 120.000 de gradaţi soldaţi, la anul încă 118.000, în 2027 încă 111.000.
Programul de pregătire militară va avea o durată de până la patru luni şi va putea fi urmat de către cei care nu au îndeplinit serviciul militar activ sau în rezervă.
Înscrierea în program se va face în baza unui angajament semnat pe propria răspundere, prin care solicitantul, declarat apt în urma unui proces de selecţie, con­simte să îndeplinească programul de pregătire militară.

Ce vor primi voluntarii
Pe timpul derulării programului, soldaţii/ gra­daţii voluntari în termen vor beneficia gratuit de cazare, drepturi de echipare şi de hrană, asistenţă medicală şi medicamente, precum şi de indemnizaţie lunară, similare mi­litarilor în termen. De asemenea, se su­pun pre­vederilor legilor şi regulamentelor militare.
Cetăţenii care au finalizat programul de pregătire militară de bază primesc o in­dem­nizaţie reprezentând trei câştiguri salariale medii brute utilizate la fundamentarea bu­getului asigurărilor sociale de stat aferente anului pentru care se face plata.
Centrele militare îi iau în evidenţă şi îi introduc în rezerva operaţională. Numărul ma­xim de locuri disponibile pentru pre­gă­tirea militară în calitate de soldat/gradat voluntar în termen se aprobă anual, prin or­din al ministrului apărării naţionale, în func­ţie de fondurile aprobate.
Proiectul de lege modifică şi completează le­gea nr. 446/2006 privind pregătirea populaţiei pentru apărare.
Noul program se adresează femeilor și bărbaților cu vârste între 18 și 35 de ani și presupune o pregătire militară de patru luni într-o unitate a armatei. În acest timp, re­cruții beneficiază de cazare, masă și echipamente, dar și de o soldă lunară între 4.000 și 5.000 de lei.
La final, statul le oferă un bonus de 27.000 de lei, echivalentul a trei salarii medii brute. Astfel, un tânăr care finalizează stagiul voluntar pleacă acasă cu echi­va­len­tul a aproximativ 6.000 de euro. (A.N.)

Mesagerul Hunedorean

Recent Posts

BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI

Vorbesc gurile rele că un personaj din zo­na noastră l-a pus pe un amic să-i…

3 zile ago

Bulina albă

Ciprian Achim, primarul comunei Lelese Pentru că, deși modernizează satele din fonduri europene, luptă pentru…

3 zile ago

Bulina neagră

S.A., din municipiul Deva Pentru că a fost trimis în judecată pentru infracțiunea de omor…

3 zile ago

Parlamentarul hunedorean Tiberiu Claudiu Bârstan (AUR): aroganți, autosuficienți și perseverenți în nepăsare. Un Guvern fără direcție și fără plan de țară

Magdalena Șerban Deputatul AUR Tiberiu Claudiu Bârstan atrage atenția asupra a două aspecte esențiale, chiar…

3 zile ago

Uricani: la anul, va fi finalizat și pus în circuit noul Centru Comunitar Integrat realizat cu finanțare europeană

Magdalena Șerban Deși multe par doar promisiuni de campanie, nu toți edilii sunt la fel.…

3 zile ago

La Lelese, sărbătorile unesc și mai mult comunitatea

Magdalena Șerban În timp ce prin orașe, mall-urile au luat locul șezătorilor, iar de Crăciun,…

3 zile ago