Categories: Comunitate

Vocea străzii 19.07.2011

Armata Română – inutilă?

Peste 100 de români şi-au dat, în scris, acordul ca Armata să fie desfiinţată, deoarece aceasta consumă resurse financiare colosale. Echipa VOCEA STRĂZII a cerut părerea cetăţenilor, cu privire la această propunere, adresându-le următoarele întrebări:

1. Credeţi că ar fi bine ca Armata Română să fie  desfiinţată?
2. De ce?

 

Andrei Bătrânu, 57 de ani, tâmplar:
1. Nu, nu cred că ar fi bine.
2. Pentru că avem nevoie de Armată, mai ales pentru siguranţa ţării.

Tatiana Moga, 50 de ani, inspector plăţi:
1. Nu.
2. Deoarece este în joc siguranţa unei ţări întregi, nu putem desfiinţa Armata.

Marin Stroe, 57 de ani, vânzător:
1. Nu, nici vorbă.
2. Deoarece Armata are rolul ei, nu este inutilă. Avem nevoie de ea, pentru apărarea statului.

Angelica Căruceriu, 41 de ani, operator ansamblare:
1. Nu, nu cred că ar fi bine.
2. Pentru că Armata apără ţara în care trăim, dacă o desfiinţăm, nu mai suntem în siguranţă.

Iulian Henţiu, 44 de ani, economist:
1. În nici un caz.
2. Pentru că, din câte ştiu eu, încă nu există un stat în istorie care să nu aibă Armată. Nu ar mai exista siguranţă în ţară.

Claudia Stancu, 38 de ani, jurist:
1. Nu, nu sunt de acord.
2. Pentru că fiecare ţară trebuie să aibă Armată, căci altfel, ar avea prea puţină putere.

Ivan Alexandru, 28 de ani, agent de pază:
1. Nu, nicidecum.
2. Pentru că nu vom mai avea cum să apărăm ţara. Avem nevoie de Armata Română, să fim în siguranţă.

MesagerulHunedorean

View Comments

  • Astia 7 cetateni citati fac parte dintre cei 100 care si-au dat acordul ca armata sa fie desfiintata?

  • De cine ne este frică şi de ce trebuie să avem armată??? Cu cine să ne luptăm ? Iar dacă vrem să avem armată atunci să fim pregătiţi să o finanţăm!!! ...ori noi acum suntem capabili să finanţăm o armată bine echipată,bine înzestrată şi bine hrănită????? Nu cred!!!! Acum suntem în NATO,iar aici are armată cine are bani să o finanţeze!!!Noi cu trei puşti AK 47,două ag-7,două amfibii ruginite şi trei tancuri înţepenite,facem faţă??? AAAAAAAAAA, mai avem 2 ,,ferecate,, şi trei MIG-21 ,,lăncier,, modernizate la Iţic -Ştrul! avioane F-15,16,17 nu am cumpărat că nu ne-am înţeles la parandărăt !!! Numai cu patriotism şi-o baionetă-n ...........!!! Dar totuşi noi ,devenii,mai avem o speranţă că avem ,,raşketiştii,, în consiliul 6local şi ne apără ei de relele lui Munteanu !!!De acord să avem armată dar să avem mulţi soldaţi bine instruiţi nu foarte mulţi Generali bine plătiţi!!!! Suntem armata cu cei mai mulţi generali,majoritatea ,,izmenari,, aşa ca Oprea ,şeful lor...!!!

Recent Posts

BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI

Nici bine nu i s-a us­cat cerneala de pe sentință și s-a apucat din nou…

15 ore ago

Bulina albă

Dr. Gheorghe Firczak, președinte al UCRR și vicepreședinte al Congresului Mondial al Rutenilor Pentru participarea…

15 ore ago

Bulina neagră

Emanuil M., din Vulcan, Pentru că riscă să ajungă în pușcărie pentru comiterea infracțiunii de…

15 ore ago

Comuna Gurasada, tot mai activă în mediul online

Magdalena Șerban Tot mai multe primării aleg să co­munice pe Facebook pentru că oferă acces…

15 ore ago

Vicepreședintele Camerei Deputaților, Natalia Intotero: Avem nevoie cât mai repede de un guvern funcțional

Vicepreședintele Camerei Depu­ta­ților, deputatul PSD Natalia Intotero, a declarat recent că țara noastră trece printr-o…

15 ore ago