Victorie clară, scor limitat de rezerve

11 autobergamo vs resitaAutobergamo Deva, lidera Ligii I de futsal, s-a impus cu scorul de 8-5 (4-2) în partida cu Muncitorul Reşiţa, ocupanta locului şapte în clasament, după un meci cu scenariu palpitant, marcat de două răsturnări de scor.
Campionii au deschis scorul prin Ignat (min. 4), însă reşiţenii, susţinuţi de o galerie inimoasă şi extrem de gălăgioasă, au întors rezultatul în doar trei minute, după o „dublă” a lui Rarinca. Avantajul oaspeţilor a rezistat până în minutul 12, când Cristi Matei a reuşit egalarea, 2-2. A urmat o demonstraţie de futsal a celor de la Autobergamo, colorată cu artificii tehnice şi goluri spectaculoase, iar devenii au marcat de şase ori consecutiv prin Obadă (13), Robert Matei (14), Cristi Macingo (26) şi Cristian Matei (32,34,35). La scorul de 8-2, Autobergamo şi-a menajat titularii şi a trimis pe parchet linia a doua în care a debutat în poartă şi tânărul Raul Filimon, iar reşiţenii şi-au redus proporţiile scorului, marcând de trei ori prin Ilaş (37, 38, 39). În următoarea etapă, gruparea deveană va sta, iar ultima partidă a sezonului regulat Autobergamo va juca împotriva celor de la Progresul Focşani (locul 10, penultimul), la finalul lunii.