FlashSport

UEFA FUTSAL CUP. Duş rece pentru Autobergamo! Devenii şi-au complicat şansele la calificare!

Ovidiu Mănăstire

Autobergamo Deva a fost învinsă în a doua partidă din grupa Main Round UEFA Futsal Cup, cedând cu 2-3 (0-2) în faţa grupării FC Mostar SG, campioana Bosniei. Alb-vişiniii au avut o evoluţie mult sub nivelul celei de ieri şi sunt nevoiţi să o învingă pe Araz Nakhchivan, în ultimul duel al grupei, pentru a spera la calificare.

Relaxare taxată

Devenii au intrat mult prea relaxaţi în duelul contra bosniacilor şi aceştia le-au dat primul avertisment în minutul 3, când Vesic a ratat singur cu Toniţa. Peste alte patru minute, oaspeţii au deschis scorul. Hrkac a şutat năprasnic de la 15 metri lateral stânga şi mingea a intrat în plasă lovind înainte bara de la colţul lung. Pavlovic a avut şansa lui 2-0 în minutul 8, dar a şutat în Toniţa, iar în faza imediat următoare mingea trimisă de Obadă pe lângă Galic a trecut şi puţin pe lângă poartă. Campionii României au avut şansa egalării în minutul 16, când oaspeţii au comis a şasea greşeală de echipă, dar Florin Matei a ratat lovitura de la 10 metri, Galic apărându-i execuţia. Mai mult, în câteva secunde Mostar SG a făcut 2-0, şutul lui Boskovic depăşind linia porţii după o fază confuză.

Barele şi portarul oaspete au refuzat măcar o remiză

Semnalul revenirii l-a dat căpitanul Cristi Matei, în minutul 24, acesta reducând din diferenţă cu un şut din careu deviat în poartă de Aladzic. Euforia a fost însă de scurtă durată pentru că în faza imediat următoare, Hrkac a realizat „dubla” cu un şut la colţul scurt, după ce rămăsese singur cu Toniţa. Devenii putea reduce din diferenţă însă Pînzaru a nimerit bara, iar câteva minute mai târziu Stoica, cu poarta goală, a trecut pe lângă mingea trimisă de C. Matei. Finalul i-a găsit pe deveni cu tot efectivul în careu oaspete, Marcos Angulo renunţând la portar, dar Galic a făcut minuni în poarta lui FC Mostar. Până la urmă, masivul portar a fost învins de Csoma din careu, iar în minutul imediat următor acelaşi jucător a nimerit bara.

S-a încheiat 3-2, rezultat care complică calculele calificării. Tot azi, Araz Nakhchivan a învins pe Luxol St. Andrews cu 6-4, fiind principala favorită la trecerea în faza următoare. Pentru azeri au punctat Maikinho (20, 23, 29, 39), Vilela (35) şi Bolinha (39) în timp ce golurile maltezilor au fost marcate de Penava (10, 32), Autio (11) şi Rogerinho (26). În acest moment doar Autobergamo Deva şi Araz Nakhchivan mai au şanse matematice de calificare. FC Mostar SG, chiar daca o învinge pe Luxol St. Andrews, nu le poate depăşi pe campioanele României şi a Azerbaidjanului, având un golaveraj mai slab. Autobergamo se califică dacă-i învinge pe azeri la două goluri diferenţă, în cazul în care Mostar câştigă ultimul meci, şi la un gol diferenţă, dacă bosniacii nu-i înving pe maltezi. Programul zilei de sâmbătă cuprinde partidele FC Mostar SG – Luxol St. Andrews, de la ora 16.30 şi Autobergamo Deva – Araz Nakhchivan, de la ora 19.00.