Categories: Sport

Surprize şi goluri multe în Cupa României

Şapte echipe din Liga a IV-a au fost eliminate, ieri, în etapa 16-imilor Cupei României, faza judeţeană, de formaţii din eşalonul cinci. Cu excepţia a două jocuri încheiate cu 1-0, în toate celelalte partide s-au marcat peste trei goluri, grupările dovedind un apetit ofensiv excelent. Patru partide au avut nevoie de prelungiri, iar una, de lovituri de departajare de la 11 metri.

Ambiţia echipelor mici
Cupa României şi-a confirmat încă o dată renumele de competiţie a surprizelor, în etapa 16-imilor, desfăşurată ieri, în judeţ. Echipele mici din cele două serii ale Ligii a V-a au luptat cu ambiţie şi le-au făcut viaţă grea favoritelor din Liga a IV-a. Ca dovadă, şase formaţii din Liga a IV-a, respectiv Minerul Uricani (locul 5), Retezatul Râu de Mori (locul 6), Minerul Aninoasa (locul 7), Gloria Geoagiu (locul 8), Retezatul Haţeg (locul 15) şi Victoria Călan (locul 17), au fost eliminate de trupe din eşalonul inferior. Formaţiile din Liga a V-a care au reuşit performanţa de a scoate echipe mai bine cotate sunt:  CS Ghelari, Berianul Beriu, Cetate Răchitova, Măgura Pui, Dacia Boşorod, Unirea Veţel. În plus, în derby-ul grupărilor de Liga a IV-a, Minerul Uricani a fost scoasă din cursă de Jiul II Petroşani.

Le-a trecut glonţul pe la ureche
La un pas de eliminare a fost şi deţinătoarea trofeului, Aurul Brad, însă după 2-2 la finalul celor 90 de minute regulamentare, Aurul s-a impus cu 5-2 în faţa celor de la Ponorul Vaţa. Zarandul Crişcior a trăit şi ea periculos în meciul cu Key Systemsro Ribiţa. După 90 de minute şi după prelungiri, scorul a fost egal 2-2, iar formaţia din Crişcior s-a impus abia la loviturile de la 11 metri, cu scorul de 12-11.
Rezultatele complete ale meciurilor din 16-imi: Unirea Gen. Berthelot – „U” Petroşani 2-4; Ulpia Traiana Sarmis – CS Vulcan 2-3; CS Ghelari – Retezatul Râu de Mori 2-1 (1-1) după prelungiri; Victoria Dobra – Şoimul Băiţa 2-4; Berianul Beriu – Gloria Geoagiu 5-4; Sprint Luncoiu de Jos – Metalul Crişcior 2-6; Silva Hărău – Dacia 2010 Orăştie 3-4 (3-3) după prelungiri; Real Sântandrei – Aurul Certej 1-5; Cetate Răchitova – Inter Petrila 6-2; Măgura 2010 Pui – Minerul Aninoasa 3-2 (2-2) după prelungiri; Dacia Boşorod – Victoria Călan 4-3; Unirea Veţel – Retezatul Haţeg 1-0; Ponorul Vaţa – Aurul Brad 2-5 (2-2) după prelungiri; Agrocompany Băcia – Minerul Teliuc 3-4; Clubul Jiul Petroşani II – Minerul Uricani 1-0; Key Systemsro Ribiţa – Zarandul Crişcior 11-12 (2-2) după prelungiri şi 11 metri.