Succese ale atleţilor hunedoreni la campionatele naţionale şcolare şi universitare

La Piteşti s-au desfăşurat la finalul săptămânii trecute întrecerile campionatelor naţionale şcolare şi cele universitare la atletism, ambele concursuri fiind organizate de către Federaţia Română de Atletism.

Remarcăm comportarea excelentă a sportivelor de la CSS Hunedoara, care au dominat întrecerile din concursul ştafetelor şcolare. Echipa alcătuită din Ioana Ţibici, Sarah Scurtu, Cezara Bucur şi Petrina Pivniceru a câştigat medalia de aur în proba de 4 x 100 m cu timpul de 50.06 secunde, iar în cea de-a doua zi a întrecerilor ele au câştigat medaliile de aur şi la ştafeta 4×400 m, cu timpul de 4:12.71.
În întrecerile campionatului naţional şcolar au mai urcat pe podiumul de premiere: Eva Alzner (legitimată la LPS Cetate Deva) în proba de săritura în înălţime, unde a ocupat locul I cu o săritură care a măsurat 1,54 m şi care i-a adus medalia de aur.
Nicolae Rareş Maier a câştigat medalia de aur la triplusalt cu 13,74 m, iar la săritura în lungime s-a clasat pe locul III cu 6,36, ce i-a adus medalia de bronz. Georgiana Timu s-a situat pe locul II la triplusalt cu o săritură care a măsurat 11.92 m şi pe locul III la lungime fete cu 5,48 m.
Deveanul Raul Dan şi-a trecut în palmares o altă medalie de argint în proba de 2.000 m obstacole.
În paralel, la întrecerile din Cupa României şi cele de tineret, seniori şi universitare, Florentina Marincu Iusco, de la Cetate Deva, a ocupat locul I la săritura în lungime cu 6.70 m, în timp ce Maria Claudia Florea (SCM Deva) s-a clasat pe locul II la 800 m şi pe locul IV la 1.500 m. Cele două sportive aşteaptă confirmarea de la FR Atletism pentru a fi prezente la întrecerile Campionatelor Mondiale Universitare, cu precizarea că Florentina Marincu este nominalizată în delegaţia pentru Jocurile Europene de la Minsk din luna iunie.