Remiză cu şase goluri în derbiul etapei

Lidera Ligii a IV-a Hunedoara, Şoimul Băiţa, şi-a stricat parcursul perfect din primele cinci etape, după ce a remizat, scor 3-3, în meciul din deplasare cu vicecampioana Hercules Lupeni. Trupa antrenată de Ciprian Pepenar a condus până în ultimele minute de joc, dar formaţia din Valea Jiului a reuşit să scoată un egal în extremis. Şoimul a deschis scorul prin Pisoiu, având avantaj minim la pauză, 0-1. Filip a adus egalarea pentru Hercules, însă Şoimul a trecut în avantaj prin golul lui Jicmon şi şi-a mărit avansul în minutul 76 prin acelaşi Pisoiu, 1-3. Hercules a revenit în joc pe final prin reuşita lui Harangozo, iar în minutele de prelungire, Filip a marcat golul unui egal nesperat. Trupa din Băiţa rămâne lideră, însă a fost egalată la puncte de revelaţia Metalul Crişcior Brad, care a câştigat meciul de la Călan cu Victoria cu scorul de 1-0. Într-un alt meci, Minerul Uricani a reuşit prima victorie din acest sezon, trecând cu scorul de 6-1 de Cetate II Deva.