Pugilistul hunedorean James Chereji, medalie de aur la Cupa României

Federația Română de Box a organizat  săptămîna trecută o nouă competiție de nivel national, Cupa României-ediția 2020, la care au participat  unii dintre cei mai buni sportivi legitimați la secțiile cu tradiție din România, printre  acestea fiind și Hunedoara.

Boxerul James Damian  Chereji (foto), care a evoluat în cadrul categoriei  63 kg,  a reușit să se impună și a câștigat medalia de aur la întrecerea seniorilor, după ce l-a învins prin KO în prima repriza pe  Ionut Alexandru Botea din Măgurele.

Alți doi pugiliști hunedoreni au urcat pe podiumul de premiere la competiția care s-a desfășurat la Arad. Denis Andrei Schiopu a cucerit medalia de argint după ce a ocupat locul II la categoria  36 kg, iar Nicolae Toma a cucerit medalia de bronz, clasându-se pe locul III la categoria 54 kg.

Mentionăm că toți cei trei sportivi sunt pregătiți de maestrul Ilie Captari, cel care i-a descoperit și pregătit pe frații Daniel și Cosmin Gîrleanu, ambii medaliați în acest an la competițiile europene, ultimul calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo