Categories: Actualitate

Protest uriaș în educație. Aproximativ 20.000 de sindicaliști sunt așteptați miercuri în București

Anunțul a fost făcut de reprezentanții Federației Sindi­catelor din Educație ‘Spiru Haret’ și ai Federației Sindi­catelor Libere din Învățământ. Potrivit unor surse sin­dicale, la protest sunt așteptate să par­ticipe aproximativ 20.000 de persoane. Sindicaliștii se vor strânge mai întâi în Piața Victoriei, în fața Guvernului. Apoi, aceștia se vor deplasa către Parlament.

Respect
Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” a transmis un mesaj prin care îi chea­mă pe angajații din educație să iasă din nou în stradă.
„Destul! Educația cere respect! Dragi colegi, mâine (n.r.-azi) ieșim din nou în stradă. Ne strângem în Piața Victoriei pentru a ne cere drepturile!”, a transmis Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”.
Federația Sindicatelor Libere din În­vățământ susține că măsurile de austeritate și nerespectarea angajamentelor asumate în anii trecuți îi obligă pe angajații din educație să protesteze din nou.
„Măsurile de austeritate impuse recent și nepăsarea guvernanților față de an­ga­jamentele asumate în anii trecuți ne obligă să ieșim din nou în stradă. Fără o reacție fermă și unitară, drepturile noastre vor fi din nou afectate. (…) Fiecare angajat din edu­cație are dreptul la condiții socio-pro­fesio­nale decente și la recunoașterea muncii depuse prin salarii corecte. Fiecare copil are dreptul la o educație de calitate”, subliniază Federația Sindicatelor Libere din Învă­țământ.

Noua lege a salarizării, criticată de sindicaliști
Potrivit sindicaliștilor, noua lege a sala­rizării „condamnă” profesorii la sărăcie. Aceștia au criticat și varianta de proiect a noii legi a salarizării unitare, despre care au spus, la finalul lunii aprilie, că reprezintă „o încălcare flagrantă a legislației în vigoare, o sfidare a angajamentelor asumate față de or­ganizațiile sindicale și o dovadă incon­testabilă că Guvernul, președintele Ro­mâ­niei și partidele politice îngroapă educația, în loc să o trateze ca pe fundamentul pe care se construiește viitorul unei națiuni”. (A. N.)

 

Mesagerul Hunedorean

Recent Posts

Bulina albă

  Dr. Emil Stoica, managerul Spitalului Județean de Urgență Deva Pentru că a obținut un…

3 zile ago

Gura lumii

Vorbesc cârcotașii că un șef de la o direc­ție de pe la noi s-a pus…

3 zile ago

Ordin de protecție provizoriu emis într-un caz de violență în familie

La data de 29 iulie 2026, în jurul orei 20:50, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului…

3 zile ago

Conducător auto fără permis, depistat după o urmărire în trafic

La data de 29 iulie 2026, în jurul orei 16:20, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului…

3 zile ago

Violator acuzat că și-a stâlcit în bătaie iubita

Individul din Petrila a fost condamnat în trecut pentru că a violat o minoră în…

3 zile ago