Performanţă fără medalii, la minifotbal

11 x 1 avantajeCiprian Marinuţ

„Avantaje” Deva, campioana întrecerii de minifotbal „RealSport” Deva, s-a clasat pe locul patru la turneul final al Campionatului Naţional disputat la Roman, la finalul săptămânii. Trupa finanţată de Cristi Glodeanu a mers perfect în etapa grupelor şi în sferturile de finală, dar a suferit în semifinale şi finala mică. Devenii au fost la un pas de performanţa din 2012, când, la Deva, au câştigat medaliile de bronz.

Entuziasm la debut
Campioana Devei s-a dovedit mai experimentată şi mai omogenă decât adversarele din grupa D a competiţiei şi s-a clasat pe locul întâi după faza grupelor. „Avantaje” a dispus în primul joc de la turneul final cu scorul de 2-0 cu RMC 24 Alba Iulia prin golurile marcate de Ovidiu Blaga şi Adrian Pribac (Deva). Devenii au ajuns la trei victorii consecutive şi şi-au asigurat primul loc în grupă după alte două victorii obţinute în a doua zi a turneului. „Avantaje” a învins cu 4-1 pe Construct Baia Mare (au marcat Liviu Herci, Ionuţ Gavriluţi, Lucian Arcuşi şi Claudiu Zeamă) şi a trecut cu 3-1 de Auto Drive Iaşi (au marcat Adrian Pribac Adi-2 şi Silviu Boloş). Cu locul întâi asigurat, devenii s-au menajat în ultimul meci din grupă şi au pierdut, scor 2-3, în faţa celor de la  Trocadero Vertiroll Constanţa. În primul meci eliminatoriu, din sferturile de finală, disputat sâmbătă, trupa lui Cristi Glodeanu s-a jucat cu focul şi s-a calificat mai departe doar după loviturile de departajare. Avantaje a condus cu 3-0, după autogolul lui Petrea şi reuşitele lui Silviu Boloş şi Lucian Arcuşi, în faţa vicecampioanei ediţiei trecute, Oz-Er Golden Bacău, dar apoi a jucat la conservarea rezultatului şi a fost egalată, 3-3. Spre norocul lor, devenii au fost mai inspiraţi la proba nervilor tari şi au urcat în finale după ce s-au impus cu 3-2.

Dezamăgire la final
Miza meciurilor pentru medalii şi-a pus amprenta pe evoluţia celor de la „Avantaje”, ei pierzând atât în semifinale, cât şi în finala mică. În penultimul act, disputat ieri la amiază, pe o căldură sufocantă, „Avantaje” a cedat, la limită, scor 0-1, în faţa grupării Ploieşti 2010 rezultat 0-1. Apoi, în finala mică, desfăşurată tot ieri, de la ora 16.00, gruparea din reşedinţa de judeţ a fost învinsă cu 1-3, deşi a avut mai multe ocazii decât adversarii de la Bentel Cluj. Cosmin Crăciun a deschis scorul pentru Bentel în minutul cinci, pe contraatac, iar apoi căpitanul devenilor, Alexandru Mureşan (min. 13) a reuşit să egaleze. Din păcate, peste nici un minut, Silviu Boloş a deviat în propria poartă o minge venită din bară, după un şut al aceluiaşi Crăciun, iar la pauză scorul era de 1-2. „Avantaje” a atacat furibund, după pauză, dar atacanţii au fost lipsiţi de inspiraţie şi şansă în faţa excelentului portar al clujenilor, Ionuţ Perde, iar când acesta era învins, clujenii au fost salvaţi de bare. Contrar cursului jocului, în penultimul minut de joc, Daniel Stan a dus scorul la 3-1 pentru Bentel, tot la capătul unui contraatac. Astfel, „Avantaje” a rămas în „careul de aşi” al minifotbalului românesc, dar nu şi-a putut egala performanţa de acum doi ani, când a câştigat medaliile de bronz.

Eliminare rapidă pentru Phoenix
Campioana competiţiei de la Hunedoara, Phoenix Hunedoara, a fost eliminată după faza grupelor la turneul final. Hunedorenii s-au clasat pe locul trei în Grupa B, având o victorie 2-0 cu TCE Brazi Roman, o remiză 0-0 (dar 3-4 după loviturile de departajare) cu Mavroş Arad şi două eşecuri 0-4 cu Deep Serv Focşani şi 2- cu Ploieşti 2010.