Pera BMW, succes în primul derbi al anului la Realsport

Trupa lui Ovidiu Ioiescu se descurcă mai bine în „Cupa României Realsport” decât în campionat. Ocupanta locului secund în Liga A, Pera BMW, s-a impus în optimile de finală ale competiţiei eliminatorii cu scorul de 8-4 (4-1) în faţa echipei PRO HD, care o învinsese în campionat. A fost primul derbi al anului 2015 în întrecerea de mini-fotbal desfăşurată la Baza sportivă „Realsport” Deva.11 x 2 pera bmw
Finalistă a ultimei ediţii a „Cupei României Realsport”, Pera BMW şi-a luat revanşa în faţa celor de la PRO HD, după eşecul la limită suferit în campionat, printr-o victorie categorică. Partida a fost controlată de trupa lui Ovidiu Ioiescu, care a avut avantaj încă din minutul trei şi a avut chiar şi şase goluri avans (7-1). Pera BMW a avut un start lansat şi a condus cu 2-0  după golurile semnate de Marta (min.3) şi Cărăvan (min.6). PRO HD a replicat cu destulă întârziere prin Lintaru (min. 12), dar revenirea a fost un simplu foc de paie. Ca dovadă, până la pauză, Pera BMW s-a distanţat la 4-1, graţie golurilor marcate de Marta (min.16) şi apoi Torok (min. 23). Seria de goluri a celor de la PERA BMW a continuat şi după pauză cu punctele marcate de Cărăvan (min. 36), Marta (min. 38) şi Stancu (min.41), iar scorul a devenit 7-1. Pentru a evita un scor prea sever, PRO HD a accelerat şi a marcat trei goluri consecutive prin Chelariu (2) şi Suciu. Scorul final de 8-4 l-a stabilit Torok (min. 48), care a parafat astfel calificarea echipei sale în sferturile de finală ale „Cupei României Realsport”.
În celelalte partide din etapa optimilor s-au înregistrat rezultatele: Cocoşul de Aur – Liverpool 5-3, Voinţa Vălişoara – Azaria 4-3, Autokris Hunedoara – Boys Team 3-3, 2-1 după penaltiuri, Avantaje – Alaska 3-2, Legiunea Taylor Red – Pera BMW II 6-1 şi City Taxi Deva – Crivis 7-4. În ultimul meci al etapei optimilor se vor întâlni Phoenix şi Grawe Deva, partida fiind programată duminică, 15 februarie. Tot în acest weekend se vor relua şi meciurile din Liga B Realsport, în vreme ce competiţiile Ligii A şi Ligii C vor demara weekend-ul viitor. (C. Marinuţ)