Categories: Sport

Nou record național la Europenele de Înot

Sportivul român Robert Glinţă (foto) a câştigat medalia de bronz în proba de 50 m spate, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Kazan (Rusia).
Robert Glinţă a fost cronometrat cu tim­pul de 22 sec 74 sutimi, nou record naţional, fiind devansat de rusul Kliment Kolesnikov şi de italianul Michele Lamberti. Aceasta es­te a treia medalie de bronz a lui Glinţă la Europenele în bazin scurt, după cele ob­ţinute la 100 m spate în 2017 la Copenhaga şi 2019 la Glasgow. Anul acesta, Glinţă a câştigat aurul la Europene (bazin olimpic), tot în proba de 100 m spate.
Vlad Stancu a fost cronometrat cu al 12-lea timp la 1.500 m liber, el fiind a doua rezervă din finală. Stancu (16 ani) a stabilit noi re­cor­duri naţionale la categoriile de 16, 17 şi 18 ani.