„Memorialul Valentin Carasiniu” a fost adjudecat de clubul gazdă

1-lupte-6-decembrie-pagina-11A cincea ediţie a tradiţionalului concurs de lupte „Cupa Cetăţii – Memorialul Valentin Carasiniu” a fost o reuşită atât din punct de vedere al organizării cât şi al rezultatelor pentru CNS Cetate Deva. Luptătorii deveni au obţinut un număr de 33 de medalii iar clubul din reşedinţa judeţului s-a clasat pe primul loc în ierarhia pe echipe.

Opt cluburi participante
Organizată în colaborare cu Direcţia Judeţeană de Sport şi Tineret  (DJST) Hunedoara şi câţiva sponsori, a cincea ediţie a „Cupei Cetăţii – Memorialul Valentin Carasiniu” a strâns la start peste 150 de sportivi de la opt cluburi din ţară. Luptătorii de la CNS Cetate Deva au făcut legea pe saltea, urcând de 33 de ori pe podium. De la clubul gazdă au participat sportivi pregătiţi de patru antrenori, şi anume Suraj Moravan, Cosmin Văcăraşu, Partenie Matei şi Doru Ailincăi, fiecare tehnician având elevi care au cucerit medalii.

Devenii, pe podium la fiecare categorie
Astfel, de la grupele antrenorului Suraj Moravan au urcat pe podium Sorana Moravan (locul 1), Iulia Alexa, Ariana Indrieş (ambele pe locul 2), Ana Preda şi Ana Micu (ambele pe locul 3) la feminin, precum şi Cristi Bezercu, Samuel Ciocan, Sergiu Avădanei (toţi pe locul 2), Laurenţiu Ursa, Laurenţiu Logojan, Eduard Draia, George Draia, Marius Scornea, Robert Panta, Darius Toth şi Remus Drăgan (toţi pe locul 3), la masculin. Cosmin Văcăraşu i-a avut pe podium pe Marius Mihoci (locul 1), Gabriel David (locul 2), Flavius Stoian şi Dragoş Ciubucă (ambii pe locul 3).
De la grupa lui Partenie Matei au urcat pe podium Andrei Berchi (locul 1), Gabor Marco şi Denis Dragoş (ambii pe locul 2) iar sportivii pregătiţi de Doru Ailincăi care au obţinut medalii au fost Daniela Mercaş (locul 1), Andrea Manea şi Maria Iara (ambele pe locul 2) la feminin precum şi Alexandru Tamaş, Răducu Cojocaru (ambii pe locul 1), Cătălin Guga, Ştefan Bartalics, Denis Pânzariu (toţi pe locul 2), Mario Iara şi Denis Dordea (ambii pe locul 3), la masculin. În clasamentul pe cluburi, CNS Cetate Deva a ocupat prima poziţie, urmat pe podium de CSM Oneşti, CSŞ Hunedoara şi Inter Petrila, ultimele două împărţind locul 3. În cadrul concursului a fost acordat şi un premiu special, sportivei Ana Maria Nechifor (CSM Oneşti), din partea lui Ciprian Ungureanu, un susţinător al luptelor, din Piteşti.