Medalii naţionale pentru luptătorii deveni

La Sfântu Gheorghe s-au desfăşurat întrecerile etapei finale din cadrul Campionatelor Naţionale şcolare la lupte libere, competiţie la care au fost prezenţi cei mai buni sportivi juniori, calificaţi după desfăşurarea etapelor pe euroregiuni.

Şi de această dată elevii – sportivi legitimaţi la Liceul cu Program Sportiv „Cetate“ Deva s-au aflat printre medaliaţii etapei finale, ei aducând la palmaresul clubului devean cinci medalii, din care una de aur şi patru de bronz.
Cea mai valoroasă medalie a fost cucerită de către Andreea Bocănici (în foto alături de antrenorul ei), componentă a lotului naţional de junioare, cea care s-a impus şi a câştigat întrecerile din cadrul categoriei 61 de kg. Sportiva de la LPS Cetate Deva este antrenată de prof. Suraj Moravan, la fel ca şi colega ei Sara Bichescu, clasată pe locul al treilea, medaliată cu bronz la categoria 65 de kg. Alte două medalii de bronz au fost cucerite de către surorile Mirabela şi Andrada Văcăraşu, prima la categoria 65 de kg, iar cea de a doua la 49 de kg, ambele fiind antrenate la liceul devean de Cosmin Gheorghe Văcăraşu. Ultima medalie de bronz i-a revenit sportivei Andrea Vraci, care s-a clasat pe locul al treilea la categoria 46 de kg, ea fiind pregătită de către prof. Ioan Ailincăi.