Medalie de argint la Cupa Europei pentru Bianca Prodan

După un important stagiu de pregătire pentru cadeţi U 18, organizat sub egida europeană, în Turcia, la Antalya, a fost organizată şi o etapă de Cupa Europei la judo. România a fost reprezentată în competiţia feminină de şase sportive, toate de la Centrul Naţional Feminin de judo din Deva.

Tinerele sportive sunt pregătite de Ramona Enache şi Mugurel Ciuşcă, cel mai bun rezultat fiind obţinut de Bianca Prodan, care a cucerit medalia de argint la categoria +70 de kilograme. Daria Biriş (-70) şi Anne Brebinaru (-44) au încheiat concursul din Antalya pe locul V iar celelalte participante din delegaţie, la această etapă de Cupa Europei la judo pentru cadeţi, au avut evoluţii mai puţin importante. (N. Gavrea)